10 °C

İhracatın Yıldızları 10'uncu yılında bir başka parladı

Dünya Gazetesi ve DHL işbirliği ile Akbank sponsorluğunda gerçekleştirilen İhracatın Yıldızları- İhracatı Teşvik Ödülleri, 10'uncu yılında muhteşem bir törenle sahiplerini buldu.

İhracatın Yıldızları 10'uncu yılında bir başka parladı

İSTANBUL - 2011 krizinin Türkiye'yi vurduğu yıl Türkiye'yi kurtaracak vizyon ihracattan geçiyor diyerek ilk adımları atılan İhracatın Yıldızları - İhracatı Teşvik Ödülleri 10'uncu yılını muhteşem bir geceyle kutladı. Türkiye ekonomisinin geleceğini inşa eden ihracatçıları Dünya Gazetesi'nin bu özel gecesinde, Türkiye'nin geleceğini inşa ediyor olmanın gururunu paylaştı.    Dünya Gazetesi ve DHL Express işbirliği ile Akbank'ın ana sponsorluğunda bu yıl 10'uncusu düzenlenen  İhracatın Yıldızları - İhracatı Teşvik Ödülleri  sahiplerini buldu. 10'uncu yılı nedeniyle özel kategorilere yer verilen bu yılki yarışmada, Yılın İhracatçısı Ödülünü Bursalı otomotiv yan sanayi üreticisi Orhan Holding aldı. Törende toplam 7 ayrı dalda ödül verilirken, 10'uncu yıla özel ödül ise Türk Hava Yollarına verildi.

10 yılda benchmark haline geldi

10 yılda İhracatın Yıldızları'nın bir marka haline geldiğine işaret eden Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ, "İhracatçıların başarılarının sergilendiği her toplantıda 'İhracatın Yıldızları' adeta bir genel isim haline geldi. Örnek alınmak benchmark olmak güzel. Bu yarışmanın kaybedeni yok kazananı çok. Türk ihracatçılarına destek olmak ve başarılarına tanıklık etmek için bundan sonra da bu çabamızı aynı şevkle sürdüreceğiz" dedi.   

7 dalda 25 ödül sahiplerini buldu

Bu yıl 10'uncu yıla özel ödüllerin de verildiği yarışmada toplam 7 dalda 25 başarılı ihracatçı firmaya ödül verildi. Törende, Anadolu Tıp Teknolojileri, Karadeniz Holding ve Nortel Enerji 'Kreatif Ürün' dalında, Elginkan, HMS Makina ve Yüksel Tohumculuk Yeni Pazar-Pazar Çeşitliliği dalında, Çevik Flowers, Dedem Osman Çarıkları ve Kastaş Kauçuk e- İhracat dalında ödüle layık görüldü. Hizmet İhracatı Dalında Enocta, Hitit Bilgisayar ve Mado, Dış Sermayeli İhracatçı dalında Bosch, Contitech ve Socar Turkey ödüle layık görülürken, Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları, İzmir Demir Çelik Sanayi, İskenderun Demir ve Çelik Fabrikaları İhracat Performans Ödülü'nü aldı. 2011 özel ödüllerine ise Ramsey, Erensan, Royal Halı, Erbakır ve Babasultan Köyü layık görüldü.

"İlginin her yıl artması şevk veriyor"

"İhracatın Yıldızları" yarışmasının 10'uncu yılına ulaşan başarı yolculuğunun gururunu DHL Express Türkiye olarak tüm paydaşlarıyla birlikte yaşadıklarını belirten DHL Express Türkiye Bölge Direktörü Michel Akavi törende şunları söyledi: "Küreselleşmenin gereği olarak ihracatın önemi tüm dünya ülkeleri için yadsınamaz bir gerçek. Türk ekonomisine yön veren performansların başında ihracat hiç kuşkusuz ki ilk sırada yer alıyor. Türkiye 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat hedefine yürürken yapılan her ihracat hamlesi ülkemizde ticaretin gelişmesine, yeni iş olanakları oluşturulmasına, işsizlikle mücadelede önemli rol oynuyor. Tüm bu olgulardan yola çıkarak on yıl önce hayata geçirdiğimiz "İhracatın Yıldızları" yarışması Türkiye'de ihracatının gelişmesi, ekonomimiz içindeki payının artması, zenginleşmesi ve çeşitlenmesi açısından büyük önem taşıyor. Türkiye'nin ihracat atılımına 10  destek veren yarışmaya her geçen yıl ilginin artması yolumuza çok daha büyük şevk ve heyecanla devam etmemize olanak tanıyor. Türkiye'nin ihracatçı firmalarına yönelik alanında marka organizasyonu haline gelen "İhracatın Yıldızları" ile ülke ekonomisine katkı sağlamayı önümüzdeki yıllarda da sürdüreceğiz" dedi.

"Büyük başarılara teşvik ediyor, cesaretlendiriyor"

Akbank Ticari ve Kobi Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kaan Gür ise, konuşmasında, Türkiye'nin rotasını 2023 yılına kadar dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında yer almaya çevirdiğine dikkat çekerek, şöyle devam etti: "Ülkemizin bu hedefe ulaşmasında ihracat yapan şirketlerimize de çok büyük sorumluluk düşüyor. İhracatçılarımız şu ana kadar çok başarılı bir performans sergiledi. Global krizin en kötü dönemi olan 2009 yılında dahi toplam ihracatımızı psikolojik sınır olan 100 milyar doların üstünde tutmayı başardılar. 2011'de yaklaşık 135 milyar dolar ihracatla Cumhuriyet tarihi rekoru kırdılar. Avrupa pazarındaki sorunlara rağmen, 2012'nin ilk çeyreğinde ihracat hacmi geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 12 artış gösterdi. Bu yüksek performans sebebiyle ihracatçılarımızı tebrik ediyoruz. İhracatın Yıldızları ödül töreni, ihracatçılarımızın başarılarının tanınması ve paylaşılması yönünde çok önemli bir platform görevi görüyor. Diğer şirketlerimizi de daha büyük başarılara yönelik teşvik ediyor ve cesaretlendiriyor."

Yeni hedefin toplam ihracatı hacmini Cumhuriyetin 100. kuruluş yıldönümünde 500 milyar dolara yükseltmek olduğunu hatırlatan Gür, "Bu zor ama ulaşılması mümkün olan bir hedef. Türk markalarının değerinin artması uluslararası piyasalarda daha rekabetçi olmamızla yakından ilgili. İhracatta katma değeri yüksek ürünlerin payını artırmamız, orta ve yüksek teknoloji ürünlerin ihracatına yönelmemiz bu hedefi tutturmamızı kolaylaştıracak. Bunun yanında tasarımla zenginleştirilmiş, inovatif ürünler imal etmemiz global tüketicinin 'Türk malı kalitelidir' algısının güçlenmesini sağlayacak." dedi.  


Türk firmaları Avrupa'da Çin'den çalıyor

DHL Express Türkiye Direktörü Michel Akavi, toplantıda Türkiye ihracatındaki son durumunu da analiz etti. Avrupa'daki daralmaya rağmen bu pazara tekstil ve otomotiv ihracatının arttığını söyleyen Akavi bunu şöyle analiz etti: "Avrupa artık lojistik ve stok maliyetlerinden ötürü daha az ve çabuk sipariş veriyor. Türk ihracatçısı bu fırsatı kullanıp Çin'e kaptırdığı pazarı geri alıyor."  


Krizin karanlığında çıkışı ihracatta bulduk

Yarışmanın Türkiye'nin çok ağır bir ekonomik krizden geçtiği 2001 yılında tasarlandığını anlatan Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ, amacın o dönemde tek çıkış noktası olarak görülen ihracata ve ihracatın gelişimine destek vermek olduğunu söyledi. Güldağ, "Dünyayı küçültüyoruz mottosu ile sadece büyük firmaların performansı desteklenmiyor. Yarışmada peynir altı suyunu ihraç eden, fareler için koşu bandı üreten, çekirgeyi konserveleyeni de ödüllendiriyoruz" dedi.


6 trilyon dolarlık bir bankacılık sistemine ulaşabiliriz

Akbank Ticari ve KOBİ Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kağan Gür,  2023'te 6 trilyon dolarlık bir bankacılık hacmine ulaşılmasının mümkün olduğunu söyledi. Gür, "Milli gelirin artması, kalitenin artması, ihracatta markalaşma demek. Global arenada Türk malı kalitelidir anlayışının benimsenmesi, şirketlerin marka değerinin artması gerek. İnovatif ürünler Türk malı kalitelidir algısının güçlenmesini sağlayacak" dedi.
 

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.