8 °C

Irak'a teknoloji ihracatı yarı yarıya düştü

TET Yönetim Kurulu Başkanı Ebiçlioğlu, Irak'ta yaşanan olumsuz gelişmeler nedeniyle ülkeye olan ihracatın yüzde 50 oranında düştüğünü söyledi

Irak'a teknoloji ihracatı yarı yarıya düştü

İSTANBUL - Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği (TET) Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu, temmuz ayı ihracat rakamlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede, "Irak'ta yaşanan olumsuz gelişmeler nedeniyle ülkeye olan ihracatımızda yüzde 50 oranında bir düşüş yaşandı. Bu kaybı telafi etmek adına çalışmalar yürütüyoruz. Sektörümüz yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen Türkiye'nin en fazla ihracat yapan sektörleri arasında yer alıyor" dedi. 

Ebiçlioğlu, yazılı açıklamada, elektrik-elektronik sektörünün, Ocak-Temmuz dönemini yüzde 7,9 artışla 7 milyar 141 milyon dolarlık ihracatla tamamladığını belirterek, sektörün, bu dönemde en fazla ihracatı İngiltere, Almanya ve Irak'a gerçekleştirdiğini belirtti. 

Elektrik elektronik sektörünün en önemli pazarlarını Avrupa ülkeleri oluşturuyor

Bu ülkeleri Fransa, Türkmenistan, İtalya, İspanya, Azerbaycan-Nahcivan, Rusya ve Suudi Arabistan'ın takip ettiği bilgisini veren Ebiçlioğlu, temmuz ayında 1 milyar 12 milyon dolarlık ihracata ulaşan elektrik elektronik sektörünün en önemli pazarlarını Avrupa ülkeleri oluşturduğunu, İngiltere, Almanya ve Fransa en fazla ihracat yapılan ülkeler olarak sıralandığını aktardı.  

Ebiçlioğlu, Irak, Suudi Arabistan, Türkmenistan, İtalya, İspanya, Azerbaycan-Nahcivan ve Rusya'nın ilk 10'da yer alan diğer ülkeler olduğunu bildirerek şunları kaydetti: 

"Kaybı telafi etmek adına çalışmalar yürütüyoruz" 

"Bu dönemde elektrik elektronik sektörü için Avrupa önemini korumaya devam ederken yaşanan son gelişmeler Irak'a yapılan ihracatı olumsuz etkiledi. Temmuz ayında ülkeye gerçekleştirilen ihracatta yüzde 50'lik bir düşüş meydana geldi. Elektrik elektronik ihracatımızda Avrupa önemini koruyor. Diğer yandan Irak'ta yaşanan olumsuz gelişmeler nedeniyle ülkeye olan ihracatımızda yüzde 50 oranında bir düşüş yaşandı. Bu kaybı telafi etmek adına çalışmalar yürütüyoruz. Sektörümüz yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen Türkiye'nin en fazla ihracat yapan sektörleri arasında yer alıyor."  

Ticaret heyetleri ihracatçıları yeni pazarlarla buluşturmaya hazırlanıyor

Ortadoğu ve komşu ülkelerde yaşanan kaos ortamının bir an önce son bulmasını dilediklerini de açıklamaya ekleyen Ebiçlioğlu, "İhracatımızı yeni pazarlarla çeşitlendirmek adına yoğun çaba harcamaya devam edeceğiz. Önümüzdeki dönemde ticaret heyetlerimiz kapsamında ihracatçılarımızı Kamerun, Kazakistan-Azerbaycan, Kolombiya-Venezuela ve Paraguay-Uruguay pazarları ile buluşturmaya hazırlanıyoruz" bilgisini paylaştı. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.