13 °C

Savunma sanayi ihracatı hız kesmedi

SSİ Başkanı Aliş, savunma sanayi ihracatının geçen yıla göre yüzde 32 artış gösterdiğini belirtti

Savunma sanayi ihracatı hız kesmedi

ANKARA - Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği (SSİ) Başkanı Latif Aral Aliş, 2014'e hızlı bir başlangıç yaptıklarını belirterek, "Ocak-Şubat ayları toplam ihracatımız geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32 arttı. Tüm sektörler içinde ihracatını en çok arttıran sektör olduk" dedi. 

Sektörün, 2013'ü yaklaşık 1,4 milyar dolarlık ihracat ile kapattığını ifade eden Aliş, yıl sonu ihracat beklentilerinin ise 2 milyar dolar olduğunu söyledi. 

Yeni ihracat rotaları 

Savunma sanayi sektörünün yeni ihracat rotaları hakkında da bilgi veren Aliş, şöyle konuştu: 

"Hali hazırda sektör ihracatımız ABD, AB ve Ortadoğu gibi bölgelerde yoğunlaşmış durumda. Mevcut pazarlarımızı da koruyarak, başta Asya ülkeleri olmak üzere, dünyanın pek çok farklı bölgesini hedef pazarlar olarak belirledik. Ayrıca, Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği olarak, bu yıl içerisinde hayata geçireceğimiz Turquality Projesi kapsamında, bu pazarlarda tanıtım faaliyetlerine başlıyoruz. 

Ayrıca, 2013 yılında kurmuş olduğumuz Savunma ve Havacılık Tanıtım Grubumuz bünyesinde yoğun olarak tanıtım faaliyetleri düzenleyerek, Türk Savunma ve Havacılık Sanayisini bu ülkelerde de en doğru şekilde temsil etmeyi ve tanıtmayı hedefliyoruz. İhracatçılarımızın yurt dışı tanıtımlarını desteklemek için, sektöre yönelik fuarlara daha da ağırlık vereceğiz. Fuarlara gerek milli katılım organizasyonu ile gerekse tanıtım grubumuz adına katılıp, aynı zamanda etkin reklam ve tanıtım faaliyetleri gerçekleştireceğiz. Karşılıklı alım heyetleri de organize edeceğiz." 

"Hepimiz aynı gemideyiz" 

Stratejik hedeflerinin, dünyanın önemli küresel tedarikçileri arasına girmek olduğunu ifade eden Aliş, "2023 vizyonundaki hedeflerimizi yakalayabilmek için sektörümüzün olmazsa olmazı; Ar-Ge'ye yönelik çalışmalara ağırlık verilmesi gerekliliği. Bu konuda gerekli desteklere yönelik hükumetimiz ve yetkili mercilerle görüşmelerimizi sürdürüyoruz" dedi. 

Aliş, sektörün gerek yurt içi, gerekse yurt dışındaki konumunu daha da güçlendirmek için çalışmalarına hız kesmeden devam edeceklerini kaydederek, "Hepimiz aynı gemideyiz, sektörümüzün elde edeceği tüm kazançlar, sektörümüzün ve dolayısıyla ülkemizin de kazancı olacaktır" ifadesini kullandı. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.