6 °C

Türk ihracatçılar gözünü BM'ye dikti

Ekonomi Bakanlığı, Türk ihracatçılara BM'nin satın alma süreçleri ve prensipleri konusunda bilgilendirme yapacak

Türk ihracatçılar gözünü BM'ye dikti

ANKARA - Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda İstanbul, Ankara ve Bursa'da düzenlenecek programlarla Türk İhracatçılara, Birleşmiş Milletler'in (BM) satın alma süreçleri ve prensipleri konusunda bilgilendirme yapılacak. 

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, BM mal ve hizmet satın alma programları tanıtımı BM uzmanları tarafından gerçekleştirilecek. Etkinlikler 16 Haziran 2014 tarihinde İstanbul'da, 18 Haziranda Ankara'da ve 20 Haziranda da Bursa'da yapılacak. 

Alt birimleri ve yan kuruluşları ile toplam 19 farklı birimi çatısı altında bulunduran BM tarafından, her biriminin ihtiyaç duyduğu mal ve hizmet ihtiyacına uygun olarak yıl içerisinde muhtelif mal ve hizmet satın alma faaliyetleri yürütülerek, her BM birimi satın alma sürecini, ortak ilke ve kurallara göre hareket etmek suretiyle, kendisi gerçekleştiriyor. 

BM'nin merkez birimleri ile barışı koruma misyonlarının BM Satın Hizmetleri Birimi tarafından organize edilen toplam satın alım tutarları son on yıllık dönemde hızlı bir şekilde artarak 2003 yılında 892 milyon dolardan, 2013 yılı sonu itibariyle yaklaşık 3 milyar dolara ulaştı, tüm BM Sistemi tarafından 2012 yılında gerçekleşen toplam mal ve hizmet tutarı ise 15,4 milyar dolar oldu. 

BM'nin satın alımlarının Türk ihracatçıları için potansiyeli çok yüksek bir pazar fırsatı sunuyor. Türkiye'nin bu alımlar içindeki payının özellikle son 3 yıllık dönemde 4,9 milyon dolardan 7,5 milyon dolara yükseldiği görülürken, BM Satınalma Biriminin yaptığı alımlar içindeki payı ise henüz arzulanan seviyede  değil. 2013 yılında ulaşılan 7,5 milyon dolarlık tutar, toplam alımların sadece yüzde 0,25'ine karşılık geliyor. 

BM alımları büyük bir pazar fırsatı sunuyor 

BM sistemi altındaki satın alımlarındaki mal grubunun büyük bölümünü gıda mamulleri, motorlu taşıt ekipman ve parçaları, bilgisayar ve yazılım, eczacılık ürünleri, sağlık araç ve malzemeleri, haberleşme ekipmanları, inşaat malzemeleri, kimyasallar, laboratuvar ekipmanları, hizmetler grubunu ise mühendislik, inşaat, danışmanlık, basım, iletişim, güvenlik ve nakliye hizmetlerinin oluşturduğu göz önüne alındığında, BM alımlarının Türk ihracatçıları için potansiyeli çok yüksek bir pazar fırsatı sunduğu ortaya çıkıyor. 

BM alımlarındaki geniş potansiyele rağmen Türkiye'nin bu alımlardan yeterli payı alamamasının ardındaki en önemli nedenin, Türk firmalarının BM'nin mal ve hizmet satın alımları konusunda yeterli bilgiye sahip olmamaları ve ihalelere katılıp teklif verebilmek için önceden belli usul ve esaslar dahilinde BM Sistemine kayıt olmaları gerektiğini yeterince bilmemelerinden kaynaklandığı düşünülüyor. 

Bu kapsamda, Türkiye iş dünyası ile işbirliğini güçlendirmek, potansiyel tedarikçilerle bir araya gelmek ve onları BM'nin satın alma süreçleri ve prensipleri konusunda bilgilendirmek amacıyla, Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda, Türkiye İhracatçılar Meclisi ve İhracatçı Birlikleri ile işbirliği içerisinde 16 Haziran 2014 tarihinde İstanbul'da Dış Ticaret Kompleksinde, 18 Haziran 2014 tarihinde Ankara'da OSTİM Organize Sanayi Bölgesi METEM Toplantı Salonunda ve 20 Haziran 2014 tarihinde Bursa'da Uludağ İhracatçı Birlikleri'nde birer günlük bilgilendirme seminerleri düzenlenecek, söz konusu seminerler saat 10.00'da başlayacak. 

Söz konusu seminerlerde merkezi New York'ta bulunan Satınalma Biriminde görev yapan uzmanlar tarafından BM'nin satın alma ve ihale başvuru süreci hakkında bilgiler verilecek, ayrıca seminere katılan firmaların BM sistemine kayıt işlemleri BM uzmanlarının da desteğiyle gerçekleştirilecek. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.