30 °C

'Korsan' Suriyeli piyasayı sarsıyor

TESK Genel Başkanı Palandöken, "Ülke geneline yayılan 2 milyonu aşkın Suriyeli, hemen her meslek dalında boy gösteriyor" dedi

'Korsan' Suriyeli piyasayı sarsıyor

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ülke geneline yayılan 2 milyonu aşkın Suriyeli'nin, hemen her meslek dalında boy gösterdiğini ve bu durumun, esnaf ve sanatkarı olumsuz etkilediğini ileri sürdü. 

Palandöken, yazılı açıklamasında, Suriyelilerin, Türkiye genelinde birçok meslek dalında çalışma izni olmadan faaliyette bulunduğunu ifade etti.  

Suriyeliler'in, her alanda "korsan" çalıştığını savunan Palandöken, ülke geneline yayılan 2 milyonu aşkın Suriyelinin, hemen her meslek dalında boy gösterdiğini iddia etti. 

Bu durumun da 1 milyon 700 bine yakın esnaf ve sanatkarı olumsuz etkilediğini aktaran Palandöken, araçları ile Türkiye'ye gelenlerin birçok bölgede korsan taksicilik ve taşımacılık faaliyetlerinde bulunduğunu savundu. Palandöken, şunları kaydetti: 

"Hatta zaman zaman Suriyeliler ile şoför esnafımız arasında korsan taksicilik ve taşımacılık sebebiyle istenmeyen olaylar çıkmaktadır. Olayların yaşandığı Mersin, Adana, Konya ve Şanlıurfa gibi birçok ilde oda başkanlarımız yetkililere gerekli tedbirlerin alınması için yazılı başvuruda bulunmalarına rağmen bir sonuç alınamamıştır. Sadece Ankara'da 200'ü aşkın bakkal dükkanı Suriyeliler tarafından kaçak olarak işletilmektedir. Korsan bakkallık, taksicilik ve taşımacılık yapan Suriyelilere ceza da kesilemiyor. Zaman kaybedilmeden Suriyeli korsan bakkal, taksici ve taşımacıların önüne geçilmelidir." 

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap