16 °C

Büyüyen işletmelere tavsiyeler

Büyüyen işletmelere altın değerinde tavsiyede bulunan AL Danışmanlık Genel Müdürü, Marka Yönetimi ve İnsan Kaynakları Danışmanı Ayşen Laçinel, "Patron, büyüyen şirketinde her an her yere yetişemeyecektir. İşte kurumsallaşmanın başlaması gereken, dönem de tam bu zamandır" dedi.

Büyüyen işletmelere tavsiyeler

AL Danışmanlık Genel Müdürü Marka Yönetimi ve İnsan Kaynakları Danışmanı Ayşen Laçinel büyüyen işletmelere tavsiyede bulundu.

“Bir iş kurmak, başarı göstermek ve bilinir olmaya başlamak, girişimcinin gerçekleşen hayalidir" diyen Laçin, "Ne değerli, ne özeldir bu durumdur. Hayali hedef yapan, hedefi gerçeğe dönüştüren iş insanı için, kurduğu şirket, ürün veya hizmet bebeği gibidir. Şirketin emekleme döneminde patron, ne yapılması gerektiğini görür, yapar ya da yaptırır. En önemli dönemeç, emeklemeden sonraki ayağa kalkma ve sağlam adımlar atma dönemidir. Patron, büyüyen şirketinde her an her yere yetişemeyecektir. İşte kurumsallaşmanın başlaması gereken, dönem de tam bu zamandır" ifadelerini kullandı. 

Kurumsallaşma ve profesyonelleşme döneminde işletmelere 10 altın tavsiye bulunan Ayşen Laçinel, şunları kaydetti:

"Profesyonel danışmanlık alınarak; deneyimli, işinin ehli ve ortak değerlere sahip kadrolardan oluşan bir takım kurulmalıdır. İşin, başarılmasını sağlayan neler yapıldı? Başarı yolculuğundaki süreç, fark edilmeli ve korunmalıdır. Kurum vizyonu, misyonu ve stratejisi güncellenmelidir. Stratejik yol haritası çıkarılmalıdır. Vizyonu gerçekleştirecek insan kaynakları yaratmak için işe alım ve eğitim sistemleri kurulmalıdır. Marka konumlandırılmalıdır. Kurumsal iletişim, içeride ve dışarıda stratejiye uygun yapılmalıdır. Eylem ve aktivite planları, yıllık plana ve vizyona uygun, ana mesajı destekleyecek rotada olmalıdır. Tüm çalışmalar, değerlendirilmeli ve geliştirilmelidir. En gelişmiş sistemler kurulmalıdır. Bununla birlikte insana değer verilmeli ve her insanın ayrı bir lider olduğu daima hissettirilmelidir."

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.