12 °C

Çalışana değer ver, şirketin kazansın!

Danışmanlık, araştırma ve analiz şirketi "Great Place to Work", şirketlerin kurum kültürü gelişimiyle rekabette nasıl öne geçebileceğini ortaya koydu. Yüksek güven kültürüne sahip şirketlerde, çalışanların büyük çoğunluğu şirketleriyle gurur duyuyor.

Çalışana değer ver, şirketin kazansın!

Kurum kültürü konusunda uzmanlaşmış, 5 kıtada ve 56 ülkedeki ofisleri ile şirketlere mükemmel iş yerlerini inşa etmeleri, geliştirmeleri konusunda destek veren danışmanlık kurumu Great Place to Work’ün araştırmasına göre çalışanların iş yerindeki deneyimleri, şirketlerin kaderini etkiliyor. 

Şirketler, çalışanlarına değer verdikçe ekonomik performansları da doğru oranda artıyor.

İş yerinde yüksek güven kültürü tesis eden firmalar, günümüzün ultra rekabetçi iş dünyasında büyük bir avantaj elde ediyor. Çalışanların iş yerlerinde kendilerini güven içinde hissetmeleri, yapılan yatırımın geri dönüşünü de hızlandırıyor. Çalışanlar, güven düzeyi yüksek iş yerlerinde olduklarını hissettiklerinde, işlerini 3 kat daha fazla severek yapıyorlar.

Yüksek güven kültürü çalışanı şirkete bağlıyor

Great Place to Work’ün analiz çalışmaları, yüksek güven kültürü sağlayan şirketlerde, çalışanların işten ayrılma oranlarının yüzde 50 oranında azaldığını gösteriyor. Ölçek bağımsız gerçekleştirilen çalışmalarda, ekonomik performansın ve çalışan performansının 3 kat arttığı görülüyor.

Ayrıca yüksek güven kültürüne sahip şirketlerde bulunan saygı ve yenilikçilik atmosferi, doğru ve hızlı kararlar alınabilmesini sağlıyor. Amerika’da faaliyet gösteren yüksek güven kültürüne sahip şirketler, rakiplerinden yaklaşık 3 puan daha yüksek müşteri memnuniyeti derecelendirmesine sahip oluyor.

İşten ayrılmaların maliyeti çok yüksek

Great Place to Work raporlarına göre, çalışanlarının potansiyellerini ortaya çıkarmayan ve yüksek güven kültürü ekosistemine sahip olmayan firmalarda, çalışanların işten ayrılma oranları kurum kültürünün olumsuz etkisiyle yüzde 50’yi buluyor.

Araştırmalarda, Amerika’daki çalışanların işten ayrılma oranlarının kurumlara maliyeti 550 milyar dolar olarak ifade ediliyor. Yüksek güven kültürü çatısı altında çalışmalarına devam eden şirketlerde ise çalışanların işten ayrılma oranları yüzde 50 oranında azalırken, firmaların mali kayıplara uğramalarının önüne geçilmiş oluyor.

Gereklilikten çok zorunluluk oldu

Great Place to Work Kurumsal İletişim ve Pazarlama Müdürü Volkan Tarsus, konuya ilişkin şunları söylüyor:

“Verimliliği artıran ve sürdürülebilir başarının önünü açan yüksek güven kültürü, kurum içinde hızlı ve sorunsuz karar alabilmeyi mümkün kılıyor. Çalışan beklentilerinin karşılandığı bir ortam yaratılması, doğal olarak müşteri memnuniyetinin artmasına olanak sunuyor. Değer merkezli bir ekosistemi hayata geçirmiş şirketlerin çalışanları, şirketlerinden gurur duyduklarını anlatmaktan çekinmiyorlar. Araştırmalarımızda, Fortune 100 En iyi İşveren şirketlerindeki çalışanların yüzde 93’ü şirketlerinden başkalarına gururla bahsedebiliyor. Türkiye’nin en iyi işverenleri araştırmasına katılan şirketlerde bu oran yüzde 84. Geleceğin şirketleri arasında yer alabilmek için yüksek güven kültürü oluşturulması gereklilikten çok zorunluluk haline geldi.”

9 maddede mükemmel bir işyeri kültürü nasıl sağlanır?

Her yıl Türkiye’nin En İyi İşverenleri Araştırması’nı gerçekleştiren ve listeye giren şirketleri ödüllendiren Great Place to Work, şirketlerin neden yüksek güven kültürü oluşturmaları gerektiğini ve bu yapının avantajlarını 9 başlık altında özetliyor:

1- Herkes için mükemmel bir işyeri kültürü oluşturmak.
2- Çalışanların performansını artırmak.
3- Çalışan bağlılığını yükseltmek.
4- Yenilikçi bir atmosfer oluşturmak.
5- Çevik ve hızlı operasyon gücüne sahip olmak.
6- Müşterilerin mutlu olmasını sağlamak.
7- Çalışanların işten ayrılmalarını azaltmak.
8- Marka sadakati oluşturmak.
9- Marka elçileri yetiştirmek.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.