17 °C

Gençlerin iş yaşantısından beklentileri neler?

Türkiye'deki Y kuşağının kariyer hedefinde girişimciliğini ve yaratıcılığını kullanabileceği bir iş yaşamı var. Bunu 'uluslararası kariyer yapmak', 'insan yönetmek' ve 'iş güvencesi' takip diyor.

Gençlerin iş yaşantısından beklentileri neler?

Bu yıl Türkiye'de beşincisi gerçekleştirilen Universum İdeal İşveren araştırmasının sonuçları açıklandı.

44 bin 260 öğrencinin görüşleri alınarak yapılan araştırmada gençlerin istihdama bakışı, sektörlerle ve şirketlerle ilgili algıları ve iş yaşamına dair beklentileri ortaya konuldu.

Araştırma Y kuşağının kariyer hedefinde ne olduğu konusuna aydınlık getirdi. Buna göre gençler girişimciliğini ve yaratıcılığını kullanabileceği bir iş yaşamı, uluslararası kariyer yapma, insan yönetme ve iş güvencesi istiyor.

Araştırma gençlerin kariyer ve şirket seçimlerine dair karar alma süreçlerini şekillendiren 40 temel işveren markası unsurunun ölçümünü baz alıyor.

Öte yandan rapor Türkiye’nin üniversiteli Y Kuşağı yaşam boyu öğrenmek istediğini de ortaya koydu.

Konuyla ilgili görüş belirten Dinamo Danışmanlık Kurucu Ortağı & Universum Global Türkiye Lideri Evrim Kuran, “Türkiye’de Universum İdeal İşveren Araştırması’nın beş yıldır Türkiye’de de gerçekleştiriyoruz. Her yıl sonuçlarını Türkiye’nin en önemli işveren markası konferanslarından biri olan People Make The Brand’de paylaşıyoruz. Merakla beklenen sonuçlar ve konferansta ele alınan konular işveren markalarının geleceğini şekillendiriyor. Kasım ayında gerçekleştirdiğimiz People Make The Brand 2017’de Universum İdeal İşveren Araştırması sonuç olarak şirketlerin artık sadece müşterileri nezdindeki algılarına yani tüketici markalarına ya da kurumsal markalarına değil, aday ve çalışanları nezdindeki algılarına da odaklanmak zorunda olduklarını ortaya koyuyor. İşveren markalarına diyoruz ki insanların uçmasını ve şirketinizi uçurmasını istiyorsanız kanatları ve yolculuğu iyi tasarlamalısınız” dedi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.