10 °C

"İş dünyası, 'borç yapılandırması' ile nefes alacak"

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, hassas ve zor bir süreçten geçerken, borç yapılandırılmasını çok önemsediklerini belirterek, "Bunu iş dünyamızın nefes almasını sağlayacak, önemli bir fırsat olarak görüyoruz" dedi.

"İş dünyası, 'borç yapılandırması' ile nefes alacak"

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, oda ve borsalar ile TOBB'a olan aidat borçlarını da yapılandıran düzenlemenin yürürlüğe girmesine ilişkin, "Hassas ve zor bir süreçten geçerken, bu borç yapılandırılmasını çok önemsiyoruz. Bunu iş dünyamızın nefes almasını sağlayacak, önemli bir fırsat olarak görüyoruz." değerlendirmesinde bulundu. 

Hisarcıklıoğlu, yazılı açıklamasında, oda ve borsalar ile TOBB’a olan aidat borçlarını da yapılandıran düzenlemenin yürürlüğe girmesinden duydukları memnuniyeti ifade etti. 

Hisarcıklıoğlu, hassas ve zor bir süreçten geçerken, bu borç yapılandırılmasını çok önemsediklerini belirterek, "Bunu iş dünyamızın nefes almasını sağlayacak, önemli bir fırsat olarak görüyoruz." ifadesini kullandı. 

Hükümete ve Meclisteki tüm partilere bu çalışma için teşekkür eden Hisarcıklıoğlu, düzenlemenin iş dünyasının moral ve motivasyonunu artıracağını kaydetti.

Söz konusu kanununda, üyelerin oda ve borsalara olan aidat, navlun hasılatından alınacak oda payları ve borsa tescil ücreti ile oda ve borsaların TOBB’a olan aidat borçlarının asıllarının ödenmemiş kısımlarının yer aldığını hatırlatan Hisarcıklıoğlu, bunun dışındaki oda ve borsa alacaklarının yapılandırmanın dışında olduğunun altını çizdi.

19 Ağustos'tan önceki faizler silinecek

Yeni düzenlemeyle, ekimde ödenmesi gereken bu yılın aidatlarının ikinci taksitlerinin kapsam dışında tutulduğuna dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

"Buna göre, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih olan 19 Ağustos'tan önce üyelerin borç asıllarının kısmen veya tamamen ödenmiş olması halinde, ödenmiş borç asıllarına isabet eden faiz, gecikme faizi, gecikme zammı gibi feri alacaklar silinecek. Kısmen ödeme olması halinde, bu ödemeye tekabül eden orandaki gecikme zamları da affedilecek, ödenmemiş kısma ilişkin gecikme zamlarının silinmesi söz konusu olmayacak."

6 taksit imkanı

Oda ve borsa tarafından üyenin asıl alacağı olan toplam meblağın, üyenin talebi doğrultusunda azami 6 takside kadar bölünebileceğini aktaran Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:

"Toplam anapara, borç tutarının belirlenen şekilde ve düzenlemede, belirlenen süreleri geçmemek kaydıyla kredi kartı ile de taksitlendirilebilecek. Ödemelerini taksitli yapmak istemeyen üyeler ise başvuru dilekçelerinde bu isteği belirterek, ilk taksit ödeme süresi sonuna kadar aidat borcu aslının tamamını yatırarak bu Kanun hükmünden yararlanabilecek. Borçlarını taksitlendiren askıdaki üyeler için borçların tamamı ödenmedikçe askıdan indirme işlemi yapılmayacak. Taksitlerin tamamını ödemeleri halinde ise son taksit ödeme günü itibarıyla üye odalarda yönetim kurulu, borsalarda ise meclis kararıyla askıdan indirilecek. Bu üyelerin isimleri meslek grupları ve seçmen listelerine dahil edilecek ve aidat tahakkukları yeniden başlatılacak."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap