Denizli’de karşılıksız çek sorunu

Funda AKKOYUN
Funda AKKOYUN DENİZLİ'DEN funda.akkoyun@dunya.com

Son zamanlarda bölgemizde yaptığımız işletme ziyaretlerinde sanayicilerimizin sıkça şikayet ettiği bir konu dikkatimi çekti. Herkes karşılıksız çekten bahsediyor. Çek yeni bir konu değil, hep duyduğumuz ve dinlediğimiz bir mesele olmasına karşın, benim son zamanlarda Denizli’deki gözlemim çek meselesinin zirveye ulaştığı yönünde, Çünkü Denizlili sanayici kolay kolay şikayet etmez, yakınmaz. Kısacası karşılıksız çek meselesinde bıçak kemiğe dayanmış durumda. Sanayiciler yeni bir düzenleme bekliyor. 

Konu ile alakalı görüşüne başvurduğumuz Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci de çeklerin ticari hayatımızın vazgeçilmez kıymetli evraklarından birisi olduğunu belirterek, “Ancak, 2012 yılı başında karşılıksız çek kesmeye uygulanan yaptırımların kaldırılması ile büyük bir boşluk oluştu. Hepimiz çekten uzaklaşmak istesek de çeke güvenimiz azalsa da ne yazık ki en yaygın ödeme yöntemi olan çekten vazgeçemiyoruz. Hepimizin portföyünde çek var çünkü bugün dahi vadeli satışlarda en çok kullandığımız ticari evrak. Denizli’de karşılıksız çekler özellikle aralık ve ocak aylarında hem oransal hem de tutar anlamında inanılmaz rakamlara ulaştı. Bu da çeke olan güvenin gün geçtikçe azalmasına sebep oluyor. Ancak ticari hayatımızda çek kullanmaktan vazgeçemediğimiz için de bu konu ticari hayatın kısırdöngülerinden biri haline geldi. Temennimiz çeklerin tekrar ticari hayatımızda kullanabileceğimiz bir kıymetli evrak haline gelmesidir” açıklamasını yaptı.. 

Keçeci, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının geçtiğimiz günlerde çekin piyasada yeniden itibar kazanmasını sağlayacak bir çalışmanın müjdesini verdiğini ifade ederek, “İç piyasadaki ekonomik hareketin temel taşlarından biri olan çekin, en azından bir takım cezai müeyyidelerle ticari hayatımızda tekrar güvenilen bir ödeme aracı haline gelmesini istiyoruz. Yeni düzenlemelerin, keşidecinin ödeme mükellefiyetini sağlayacak önlemler olması gerektiğine inanıyorum. Hapis cezası olmasa bile en az onun kadar etkili olacak yaptırımlar getirilebilir. Örneğin çekte haciz işlemleri artırılabilir veya parasal yaptırımlar olabilir. Bankaların herkese çek vermesine bir kısıtlama getirilebilir. Bakanlıkların çekteki düzenlemeyi yaparken STK’ların da bu konudaki görüşlerini almalarının faydalı olacağını düşünüyorum” dedi. 

Umuyoruz ki ilimizin, ülkemizin belkemiği olan sanayicilerimizin bu talebi karşılıksız kalmaz.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar
Denizli sanayicileri 26 Temmuz 2016
Lütfen hayal edin! 13 Ağustos 2014