'Sağlık kenti'nde açılış bahara

Mahmut SABAH
Mahmut SABAH KAYSERİ'den kayseri@dunya.com

Kayseri Entegre Sağlık Kampüsü’nde açılış yine ertelendi. Sağlık Müdürlüğü geçen haziranda bir açıklama yaparak, içinde bin 583 yatak kapasiteli 6 hastane ile sosyal içerikli mekanlar bulunan kampüsün, temmuz ayında hizmete gireceğini duyurmuştu. Oysa işler ağır aksak yürüyordu. İnşaat çalışmaları henüz bitmemişti. İkinci açıklama aylar sonra yüklenici firmadan geldi. Firmaya göre açılış bir kez daha erteleniyor ve de 2018 baharına kalıyordu. Yani, daha yapılacak işler vardı...

Kayseri, özel sektör yatırımlarının artmasıyla bulunduğu bölgenin sağlık üssü haline geldi. 14’ü kamuya, 15’i özel sektöre ait 29 hastane var kentte. Çevre illerden tedavi için yılda 3 milyonu aşkın hasta geliyor Kayseri’ye. Veriler bu hastanelere tedavi için başvuruda bulunanların, dışardan gelenlerle birlikte 10 milyonu aştığını gösteriyor. Söylendiğine göre, kompleks devreye girdiğinde kentteki sağlık hizmetleri kalitede sınıf atlamakla kalmayacak, daha duyarlı, daha modern ve daha çağdaş bir niteliğe kavuşacak.

Dilerseniz Türkiye’de ilk ‘Şehir Hastanesi’ olma özelliği taşıyan "Kayseri Sağlık Kenti”nin fiziki konumundan söz edelim kısaca...

Yerleşim alanı 747 bin metrekare. Bu alanda değişik işlevli 70’den fazla tıbbi servis, 480 yataklı genel hastane, etrafında ‘uyduları’ diyebileceğimiz 412 yataklı kalp damar, 261 yataklı kadın- doğum-çocuk, 120 yataklı psikiyatri, 200 yataklı fizik tedavi ve rehabilitasyon, 100 yataklı yüksek güvenlikli adli psikiyatri hastaneleri ile 10 yataklı yanık hastanesi kümeleniyor. Hasta yakınları için dizayn edilen sosyal alanlar ise 500 bin metrekarelik bölümü kapsıyor.

Hastaneler 38 ameliyathane, 2 bin 500 kişi kapasiteli acil servis, 144 yoğun bakım yatağı, laboratuar ve görüntüleme merkezleri ile desteklenmiş. Hizmet dokusu insan odaklı, çevreye duyarlı, teknoloji donanımlı, çağdaş çizgiler taşıyan özelliklere sahip. Trijenerasyon ve gri-su sistemleri, yeşil çatılar gibi çevre duyarlılığı yüksek çözümlerin kullanıldığı yerleşkede, gündüz bakımevi, hobi bahçeleri ve spor merkezi gibi sosyal donatılar da ihmal edilmemiş. Hastane teraslarında, ambulans helikopterlerin inip kalkabileceği pistleri, 3 bin araçlık kapalı otoparkı, alışveriş merkezi ile yüz ağartıcı bir de oteli var kampüsün...

Yapılar, aralarında fonksiyonel kullanım ve verimliliği artıracak şekilde planlanmış... Doktor odaları muayenehanelerle iç içe... Doktorlar hastaların kendilerine muayene olmadan önce geçmiş muayene bilgileri de dahil, tüm bilgilere elektronik donanımlı arşivler aracılığı ile erişiyor. Hastalar, tek veya iki kişilik, duşlu - tuvaletli odalarda tedavi görme olanağına sahip. Hastaneler hijyenik koşullarda erişebilirliliği ön planda tutulmuş dinlenme alanları, kantin ve kafeteryaları ile hastalara, hasta yakınlarına ve tabii, çalışanlara konforlu hizmet sunacak şekilde tasarlanmış. Sözün kısası; kompleks sıradışı özelliklere sahip.

Proje, sağlık sektöründe ‘dönüşüm’ anlamına gelen Kamu Özel Ortaklıkları Yöntemiyle hayata geçiriliyor. Bütçesi 420 milyon euro... Yapım ve inşaat çalışmaları Türk YDA İnşaat - İtalyan SPA Ortak Girişim Grubu tarafından yürütülüyor. Hemen belirtelim; temel kazılarının başladığı 2012 yazından bu yana, kompleks inşaatında bitme aşamasına ancak üç yıllık gecikme ile 2017 sonunda gelinebilmiş.

AK Parti Kayseri Milletvekili Dr.İsmail Tamer kampüste açılış sürecine girildiğinden söz ederek,“ Sağlık Kenti açılış pozisyonunda. Tıbbi malzemelerin listesi bakanlığa verildi. Araç gereç ve cihazların yerine konması bir ayı alır; çalışmalar nisanda biter. Mayısın ilk haftasında hastanemizi hizmete açmış oluruz” diyor.

Kayseri’nin, sağlık sektöründe sıçrama yaparak çekim merkezi haline gelmesinde söz konusu kampüsün etkin rol oynadığı bir gerçek. Tabii orada, sona yaklaşıldığı söylenen işler iyi gider, açılış duyurulan zamanında yapılırsa bunun sevineni önce bölge halkı olacak. Umarım “Şehir Hastanesi” bu kentin bir üç yılını daha alıp götürmez.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar
Patateste sorun bitmiyor 23 Nisan 2018