17 °C

Afife, coşkulu Shakespeare yorumuna

Yapı Kredi tarafından tiyatroda sezonun en iyilerine verilen ödüller sahiplerini buldu. Şehir Tiyatroları’nın “Bir Yaz Gecesi Rüyası” oyunu geceden “Yılın En Başarılı Prodüksiyonu” ödülüyle ayrıldı

Afife, coşkulu Shakespeare yorumuna

Bu yıl 19. kez düzenlenen Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri, Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen bir törenle sahiplerini buldu. Afifelerde “Yılın En Başarılı Prodüksiyonu” İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın “Bir Yaz Gecesi Rüyası” adlı oyunu olurken, Alexandar Popovski yönetmen, Tuğrul Tülek erkek oyuncu, Aslı Yılmaz da kadın oyuncu ödüllerinin bu yılki sahipleri oldu. 

Afife Tiyatro Ödülleri’nde, 14 dalda ödül alacak adayların açıklanmasıyla başlayan heyecanlı bekleyiş, sanat ve iş dünyasının önde gelen isimlerinin bir araya geldiği ödül gecesiyle sona erdi. Tüm tiyatro camiasının merakla beklediği gecede Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü Prof. Zeliha Berksoy’a, Yapı Kredi Özel Ödülü Şahika Tekand’a, Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü ise Firuze Engin’e verildi. 

Yapı Kredi CEO’su Faik Açıkalın, ödül töreninin açılış konuşmasında, Yapı Kredi Ailesi için ayrı bir anlamı olan Afife Tiyatro Ödülleri’nin Türk tiyatrosunda da bir geleneğe dönüştüğünü belirtti. Açıkalın, şöyle devam etti: “Yapı Kredi olarak kurulduğumuz ilk günden bugüne bir finansal kurum olmanın çok ötesini hedefledik. Köklü geçmişimizin bize yüklediği sorumluluğun bilinciyle Yapı Kredi olarak edebiyattan tiyatroya, çağdaş sanattan müziğe hemen tüm disiplinlerde sanatçı ve sanatseverlere içtenlikle destek olmaya devam ediyoruz. Bize atfedilen ’kültür-sanat bankası‘ unvanına layık olmak için var gücümüzle çalışıyoruz. 1951 yılında Muhsin Ertuğrul’a Küçük Sahne’nin kurulması aşamasında destek olan yegâne kurum olduğumuzu görmekten büyük gurur duyuyoruz. O zamanlardan başlayan tiyatro aşkımız, tam 19 yıldır devam eden Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri ile ilk günkü heyecanıyla devam ediyor. Önümüzdeki yıl yirmincisini daha da büyük bir coşkuyla kutlamaya hazırlandığımız ödüller için şimdiden çok heyecanlıyız.” 

Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri İcra Kurulu Başkanı Salih Başağa ise “Türkiye’nin en uzun soluklu tiyatro ödülleri Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nde 19 yılı geride bırakıyoruz. Bu ödüllerin tiyatromuzun köklü bir geleneği haline gelmiş olması, bize gurur veriyor. Çok sayıda tiyatrocu dişini tırnağına takıp, yoktan var ettikleri sahnelerde çok değerli işler üretiyor. Tiyatromuz belli ki bu gayretlerin üzerinde yükselecek. Biz bu gayretleri çok önemsiyoruz ve yanında durmak istiyoruz. Sorumluluğumuzun her yıl biraz daha arttığının farkında olarak, uygulamalarımızın şeff af, metodik ve tutarlı olmasına özen gösteriyoruz” diye konuştu. 

Yapı Kredi Sanat Danışmanı Haldun Dormen ise ilk kez 1919’da sahneye çıkan Afife Jale’nin, farkında olmadan bir devrim yaptığını anlattı. Şehir Tiyatroları’nın 100. yılını da kutlayan Dormen, Şehir Tiyatroları için, “İyi ki varsınız. İyi ki hep vardınız. İyi ki hep olacaksınız” dedi.

İşte sahnenin en iyileri

►Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü: Prof. Zeliha Berksoy 
►Yapı Kredi Özel Ödülü: Şahika Tekand 
►Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü: Firuze Engin 
►“Yılın En Başarılı Prodüksiyonu” ödülü: Bir Yaz Gecesi Rüyası (İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları) 
►“Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu”: Aslı Yılmaz (Tesir) 
►“Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu”: Tuğrul Tülek (İki Kişilik Yaz) 
►“Yılın En Başarılı Yönetmeni” ödülü: Alexandar Popovski (İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz) 
►“Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu”: Tomris İncer (Kral ‘Soytarım’ Lear) 
►“Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu”: Yavuz Şeker (Bir Yaz Gecesi Rüyası) 
►“Yılın En Başarılı Işık Tasarımı”: Yakup Çartık (Hamlet Makinesi) 
►“Yılın En Başarılı Sahne Müziği”: Orhan Enes Kuzu (Paşa Paşa Tiyatro Yahut Ahmet Vefi k Paşa) 
►“Yılın En Başarılı Giysi Tasarımı”: Candan Seda Balaban (Kral 'Soytarım' Lear) 
►“Yılın En Başarılı Sahne Tasarımı”: Sven Jonke (Bir Yaz Gecesi Rüyası) 
►“Yılın En Başarılı Genç Kuşak Sanatçısı” ödülü: Edip Tepeli (Sırça Hayvan Koleksiyonu).

Yavuz Şeker ödülülü göremedi

Afife ödüllerinde bu “Yılın Yardımcı Rolde En Başarılı Erkek Oyuncusu” ödülü, aramızdan 9 Nisan’da ayrılan Yavuz Şeker’e gitti. Tiyatro, sinema ve seslendirme sanatçısı Yavuz Şeker, Şehir Tiyatroları’nda oynadığı “Bir Yaz Gecesi Rüyası” ile ödüle değer bulundu. 1943’te Samsun’da doğan, Kabataş Erkek Lisesi’nden mezun olan Yavuz Şeker, yakalandığı zatürre nedeniyle aniden aramızdan ayrılmıştı. 1961 yılında Şehir Tiyatroları’na giren, 1963 yılında Şehir Tiyatroları’ndan ayrılarak, Gazanfer Özcan, Neşe Yulaç, Ulvi Uraz, Ankara Oyuncuları, İstanbul Güçbirliği, Gülriz Sururi - Engin Cezzar Tiyatrosu gibi özel tiyatro topluluklarında roller üstlenen sanatçı yıllarca tiyatro ve sinemanın pek çok önemli yapıtında boy göstermişti. Şeker, “Keloğlan İş Başında”, “Sınıfta Şenlik Var”, “Tatlı Cadının Maceraları”, “Hızlı Giden Yorulur”, “Korkusuz Korkak”, “Sakar Şakir, “Gırgıriye”, “Atla Gel Şaban” gibi filmlerde de oynamıştı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap