12 °C

Bakanlıktan müzelere akşam ayarı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, müze ve örenyerlerinin canlanmasını sağlayacak yeni bir proje için ilk adımı attı

Bakanlıktan müzelere akşam ayarı

ANKARA -  Kültür ve Turizm Bakanlığı, müze ve örenyerlerinin hayatın içinde yer almasını sağlayacak yeni bir proje başlattı. 

İngiltere'deki National Gallery, Fransa'daki Louvre, Hollanda'daki Van Gogh müzeleri gibi dünyanın önemli sanat merkezlerinin örnek alınacağı "Müze ve Örenyerlerinde Tarihe Yolculuk Projesi" ile buraların kapanmasının ardından akşam saatlerinde çeşitli sanatsal ve sosyal etkinlikler gerçekleştirilecek. 

Edinilen bilgiye göre, Antalya, İstanbul, İzmir ve Denizli'deki Bakanlığa bağlı müze ve örenyerlerinde sinema filmleri, sanal gezintiler, ses ve ışık gösterileri gibi çeşitli etkinliklerin düzenleneceği projeyle buraların hayatın içinden mekanlar haline getirilmesi amaçlanıyor. 

Müzelere daha önce hiç gelmemiş veya çok az ziyarette bulunmuş kişilerin bile akşam etkinlikleri çerçevesinde buraları tercih etmesini sağlayacak proje aynı zamanda dünya kamuoyunda Türkiye'yi ve projenin kapsadığı şehirleri tanıtarak kültür turizmi hacminin büyütülmesi planlanıyor. 

Projeyle, Türkiye'nin tarihinin bilgi kirliliğinden arındırılarak bilimsel araştırmalar ve teknolojinin imkanlarıyla en doğru anlatılması ve tanıtılmasını hedefleniyor. 

Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete'de ilanı yayınlanan projenin ihalesi ise 4 Ağustos'ta yapılacak. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.