21 °C

Fransa'yı Türk yönetmen temsil edecek

Bu yılki Oscar Ödülleri'nde Fransa'yı 'en iyi yabancı film' 'dalında, Deniz Gazme Ergüven'in yönettiği ''Mustang'' filmi temsil edecek

Fransa'yı Türk yönetmen temsil edecek

Fransa'yı bu yıl düzenlenecek 88. Oscar Ödülleri'nde Türk yönetmen Deniz Gamze Ergüven'in filmi "Mustang" temsil edecek.

Fransa Sinema Komitesinden yapılan açıklamada, "Mustang" filminin "en iyi yabancı film" dalında aday gösterildiği duyuruldu. Komite, 5 aday arasından tamamı Türkçe olan Ergüven'in filmini seçti.

Adaylar arasında, yönetmenler Jacques Audiard'ın "Dheepan", Catherine Corsini'nin "La Belle Saison", Xavier Giannoli'nin "Marguerite" ve Stephane Brize'nin "La Loi du marche" filmleri yer alıyordu.

Daha önce Türkiye'nin adayı olarak yarışmak isteyen filmin yapımcısı Charles Gillibert, Türkiye'nin Oscar adayı olarak Kaan Müjdeci'nin "Sivas" filmini göstermesi sonrası kararını Fransa yönünde kullanmıştı.

'Fransa'nın temel değerlerini taşıyor'

Le Figaro gazetesine konuşan Gillibert, filme çok güvendiğini ve Oscar ödülü kazanabileceklerini belirtti. Gillibert, filmin eğitim hakkı, kadın hakları ve özgürlük gibi Fransa'nın temel değerlerini taşıdığını vurguladı.

Film 68 Cannes Film Festivali'nde Europa Cinemas Label ödülüne layık görülmüştü. "Mustang" ayrıca 21. Saraybosna Film Festivali'nde "En iyi film" büyük ödülünü ve en iyi kadın oyuncu ödülünü kazanmıştı. Ergüven’in yönettiği film ayrıca Avrupa Parlamentosunun bu yılki Lux Sinema ödülüne aday gösterilmişti.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap