11 °C

İstanbul Devlet Opera ve Balesi "Faust"u sahneledi

İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından "Faust" operasının prömiyeri Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi'nde gerçekleştirildi

İstanbul Devlet Opera ve Balesi "Faust"u sahneledi

İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından Alman yazar Johann Wolfgang von Goethe'nin aynı adlı eserinden Fransız Charles Gounod'nun bestelediği "Faust" operasının prömiyeri gerçekleştirildi.

Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi'nde sanatseverlerle buluşan "Faust" operasıyla ilgili AA muhabirine açıklamada bulunan İstanbul Devlet Opera ve Balesi Sanat Yönetmeni Kevork Tavityan, sahne çalışmalarının 5 ay sürdüğünü belirterek, "Bizim şu anki olanaklarımıza göre çok büyük bir proje bu. Recep Ayyılmaz gibi bir rejisörümüz var. Onun sihirli elleriyle bu ufak sahneye böylesine büyük eseri oturttu. İyi solistlerle, iyi bir koroyla ve iyi orkestrayla görkemli bir iş halini aldı" dedi.

"Mephistopheles" rolünü canlandıran Zafer Erdaş da eserin büyüklüğünün Goethe'den geldiğini aktararak, şunları söyledi:

"Almanya'da hala esere karşı saygısızlık olmasın diye 'Faust' ismiyle değil de 'Marguerite' ismiyle sahnelerler. Ben de bu eserde şeytanı oynuyorum. 'Faust' sadece bu yüzyılda değil, gelecek yüzyıllarda da gündemini kaybetmeyecek bir eser. Doktor Faust'un gençliğine dönme isteği, bugünün de konusu nitekim dünyada kozmetik, estetik sanayinin oluşmasına tam da bu sebep olmuştur."

Goethe'nin edebiyat, politika ve doğa bilimleri üzerine yazdığı tüm eserlerinin bir hülasası olarak kabul edilen Faust'un librettosu, Gounod'nun her zaman birlikte çalıştığı Jules Paul Barbier ile Michel Florentin Carre'ye ait.

Recep Ayyılmaz'ın sahneye koyduğu eserin, orkestra şefliğini Roberto Gianola üstlendi.

Korosu Marco Morrone tarafından hazırlanan eserin koreografisi Beyhan Murphy, dekor tasarımı Efter Tunç, kostüm tasarımı Gizem Betil ve ışık tasarımı da Yakup Çartık'a ait.

Eserde "Faust" rolünü Erdem Erdoğan ile Hüseyin Likos, "Mephistopheles" rolünü Zafer Erdaş,Tuncay Kurtoğlu ve Gökhan Ürben, "Marguerite" rolünü Ayten Telek ile Gülbin Günay, "Valentin" rolünü Caner Akgün ve Alper Göçeri, "Siebel" rolünü Özge Belen ve Deniz Erdoğan Likos, "Wagner" rolünü Utku Bayburt ve Bahadır Noyan Coşgun, "Marthe" rolünü ise Neslişah Pekin ve Nursel Dinler dönüşümlü olarak canlandıracak.

Kasvetli ve karanlık odasında gençliğinin özlemini duyan ihtiyar doktor Faust'u konu eden eser, 16, 17, 18 ve 20 Şubat ile 25, 26 ve 29 Mart'ta sanatseverlerle buluşacak. 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.