15 °C

Roskilde Festivali başladı

Avrupa'nın en büyük festivallerinden olan ve 8 gün süren Roskilde Müzik Festivali onbinlerce kişinin katılımıyla coşkulu bir başlangıç yaptı

Roskilde Festivali başladı

ROSKİLDE  - Danimarka'nın Roskilde kentinde düzenlenen geleneksel müzik festivali başladı.  

Sjaelland adasındaki Roskilde kentinde 43 yıldır düzenlenen Roskilde Festivali, bu yıl 29 Haziran-6 Temmuz tarihlerinde yapılıyor. Festival için başta Norveç ve İsveç olmak üzere Avrupa ülkeleri ile Danimarka'nın dört bir yanından onbinlerce kişi kente aktı.  

Festival alanı çevresinde toplananlar, akşam saatlerinde kapıların açılmasıyla alana girdi. Çadırlarını kuracakları en iyi yeri seçmek isteyen müzikseverler kapıların açılmasıyla hep birlikte koşmaya başladı.  

İzleyicilerden bazılarının kendi müziklerini yapmak için ses cihazlarını beraberlerinde getirdikleri dikkati çekti. Her biri küçük bir araçla çadır, yağmurluk, çizmeler ve günlerce yetecek kadar yiyecek ve içeceğini yanında taşıyan müzikseverler, çadırlarını kurarak alanda adeta küçük bir şehir kurdu.  

Öte yandan Kopenhag Ana İstasyonu'ndan Roskilde kentine 8 gün boyunca ek tren seferleri yapılacağı bildirildi. 

80 bin kişi katılıyor 

Bu arada ülkenin en büyük, Avrupa'nın ise en büyük festivalleri arasında yer alan festivalin 8 günlük etkinlikleri için 80 bin bilet satıldığı öğrenildi. Biletli izleyicilerin yanı sıra binlerce kişi de gönüllü olarak görev alıyor. 

Festival yönetimi daha önce yaptığı açıklamada, bu yıl 7 sahnede yaklaşık 160 şarkıcı ve grubun, müzikseverlerin karşısına çıkacağını belirterek, havaların iyi olması ve Rolling Stones'un sahne alacak olmasının ilgiyi artırdığını açıklamıştı.  

Bu yılki festivalde The Rolling Stones'un yanısıra Arctic Monkeys, Damon Albarn, Drake, Major Lazer, Outkast, Steve Wonder gibi uluslararası isimlerin yanında Türkiye'den de Cüneyt Sepetçi ve Dolapdere Orkestrası sahne alacak. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.