8 °C

Bakan'dan sezaryen açıklaması: Bu işin fıtratı...

Sezaryen doğumlarda doğal olmayan bir artış olduğunu söyleyen Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Bu işin fıtratı normal doğumdur. Hasta ikna olmak istemiyorsa psikolojik desteği verelim. Sonuçta manavdan muz almıyoruz" dedi

Bakan'dan sezaryen açıklaması: Bu işin fıtratı...

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, sezaryen doğum oranlarındaki artışı değerlendirdi.

“Bu işin doğalı, fıtratı normal doğumdur" diyen Müezzinoğlu, hastanın ikna olmadığı durumlarda psikolojik destek de verileceğini kaydetti.

Meclis'te gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Müezzinoğlu, “Doktorun görevi tıbbi anlamda üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmektir. Yoksa hastanın isteklerini yerine getirmek gibi bir şey yok. Hastanın hakkı olan tıbbi hizmetleri yapmak zorunda doktor. Sezaryen hak kapsamına girmez” diye konuştu.

Sezaryenin bir ameliyat olduğunu vurgulayan Meüezzinoğlu, şöyle konuştu:

“Bu işin doğalı, fıtratı normal doğumdur. Annenin psikolojisini doğru besleyen de normal doğumdur. Sezaryen bir ameliyattır, operasyondur. Hasta ikna olmak istemiyorsa psikolojik desteği verelim. Sonuçta manavdan muz almıyoruz.”

Sezaryen doğumlar da doğal olmayan bir artış olduğunu da belirten Sağlık Bakanı konuyla ilgili düzenleme sinyali verdi.

Müezzinoğlu, “Şimdi ebelerle ilgili bir düzenleme yapacağız, uzman ebelerimize normal doğumları yaptırma olanağı sağlanacak. Önümüzdeki yıllarda da belirli kriterlere uymayanlara belirli müeyyideleri koyacağız” dedi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.