15 °C

Ebola için geliştirilen ilaç olumlu sonuç verdi

Batı Afrika ülkelerinde hızla yayılan ve yaklaşık 2 bin kişinin ölümüne neden olan Ebola virüsü için üretilen test aşamasındaki ilaç umut ışığı oldu

Ebola için geliştirilen ilaç olumlu sonuç verdi

MONROVIA - Liberya hükümeti, deney aşamasındaki Ebola ilacını kullanan 3 doktorun sağlık durumunda iyileşme gözlendiğini açıkladı. Enformasyon Bakanı Lewis Brown, Amerikalı bir şirketin ürettiği ilacın verildiği doktorlarda iyileşme belirtilerine rastlandığını ve durumun umut verdiğini belirtti.  

Brown, isimleri gizli tutulan sağlık ekibindeki bu iyileşme belirtilerinin heyecan verici olduğunu ve Ebola virüsüyle mücadelede bir adım daha atıldığını vurguladı. 

İlacı almadan önce 3 doktorun ölmek üzere olduğunu hatırlatan Brown, sağlık bakanlığının ilaç geliştiren şirketlerle temasını sürdürdüğünü de ifade etti. 

Virüsü kapan Amerikalı 2 misyoner de bu ilaç ile iyileşme kaydetmişti. Ancak 75 yaşındaki İspanyol bir papaz ilaca rağmen geçen hafta yaşamını yitirmişti. 

Dünya Sağlık Örgütü, salgının ciddiyetine dayanarak henüz test aşamasında olan ilaçların tedavi amaçlı kullanılabileceğine karar vermişti.  

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap