5 °C

Güneş koruyucu seçerken dikkat!

Güneş koruyucunun hem UVB hem de UVA'ya karşı etkili olması, kişinin cilt yapısına uygun olması, aynı zamanda nemlendirme ve antioksidan faktörler içeren dermatozkozmetik bir ürün olması istenir

Güneş koruyucu seçerken dikkat!

 

 

ANKARA - Hala bir çok insan güneş koruyucular hakkında yeterli bilgiye sahip değil. KadıköyŞifa Ataşehir Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Rukiye Kaymaz'ın güneş koruyucu seçimi ile ilgili, "Güneş koruyucunun hem UVB hem de UVA'ya karşı etkili olması, kişinin cilt yapısına uygun olması, aynı zamanda nemlendirme ve antioksidan faktörler içeren dermatozkozmetik bir ürün olması istenir" dedi. 

Kaymaz, güneşin deri üzerindeki olumsuz etkileri olduğunu belirterek, "Güneşin D vitamini sentezindeki olumlu etkilerinin yanında akut ve kronik olmak üzere iki grup olumsuz etkisi vardır. Akut yan etkiler yanık ve alerji, kronik yan etkiler ise fotoyaşlanma ve deri kanser riskinde artıştır" dedi. 

"Güneşten özellikle korunması gereken kişiler kimlerdir?"

Kaymaz; beyaz tenli, mavi gözlü ve çilli kişiler güneş hasarına daha yatkın olduğunu, ancak herkesin cilt yapısına uygun güneş koruyucularla güneşten çocukluk yaşlarından itibaren korunması gerektiğini belirtti. 

Güneş koruyucu seçiminde her türlü cilt bakım ürünü seçiminde olduğu gibi dermatolog görüşünün alınması gerektiğini vurgulayan Kaymaz, "Güneş koruyucunun hem UVB hem de UVA'ya karşı etkili olması, kişinin cilt yapısına uygun olması, aynı zamanda nemlendirme ve antioksidan faktörler içeren dermatozkozmetik bir ürün olması istenir" ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap