19 °C

Karaciğerinizi yıkayarak sağlık kazanın

Gastroenteroloji ve iç hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Özkan tarafından verilen ve 5 gün "yıkama formülü" uygulanması ile karaciğer, toksinlerden arındırılabiliyor

Karaciğerinizi yıkayarak sağlık kazanın

ANKARA -  Vücudu virüs ve bakterilerden koruyan ve sağlığın sigortası olarak kabul edilen karaciğeri, bilim insanlarınca hazırlanmış özel bir metot ile arındırmak mümkün. 

11. Ulusal Hepato Gastroenteroloji Kongresi Başkanı ve Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Özkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, karaciğerin, vücudu toksinlerden arındıran en önemli organ olduğunu, bedenin sağlığını ve dengesini koruduğunu söyledi. 

Sağlıklı bir karaciğer ile kalp gücünün arttığını, sindirim sisteminin güzel çalıştığını ve kasların güçlendiğini belirten Özkan, virüsler ile bakterilerin vücuttan atıldığını ifade etti. Özkan, vücudu ilaçların tehlikeli artıklarından temizleyen karaciğerin enerji üretimini de yaptığını anlattı. Karaciğeri, hayatın sigortası olarak betimleyen Özkan, bu nedenle karaciğer sağlığının korunmasının çok önemli olduğunu vurguladı. 

Karaciğeri yıkama formülü 

Özkan, karaciğerin korunmasında "yıkama" diye isimlendirilen detoks uygulamasının çok faydalı olduğunu dile getirdi. 

"Karaciğerin yıkanması bu organ için bir bakıma detoks uygulamasıdır" diyen Özkan, "Bu, uzmanlarca denenmiş, hastalarda sonuçları kanıtlanmış ve takip edilmiş, etkinliği belirlenmiş ve tarafımızdan da araştırılıp uygulanmış bir yöntemdir" dedi. 

Özkan, karaciğerin yıkanma formülünü şöyle anlattı: 

"Uygulama için 200 mililitre temiz suyun içine, bir baş sarımsak soyularak, iri bir parça taze zencefilin ezilmeden konulacak. Bunun içine, 4 yemek kaşığı sızma zeytinyağı, 100 mililitre taze sıkılmış elma suyu karıştırılıp en az 12 saat bekletilecek. Ardından bu karışımdan 1 çay bardağı aç karına içilecek. Yarım saat sonra 100 miligram karahindibadan çay hazırlanarak 1 çay bardağı içilecek. Yarım saat sonra çeyrek çay kaşığı toz Arnavut biberi 1 çay bardağı suyla karıştırılarak içilecek. 

Bunlar 4 gün süreyle uygulanacak. Beşinci gün ise bir büyük bardak suya 3 yemek kaşığı saf süzme bal, çeyrek çay kaşığı karabiber ve bir limon suyu eklenecek. Bunlar, taze hazırlanarak bekletilmeden içilecek." 

Bitkilere alerjisi olanlar dikkat 

Özkan, bu yöntemin sağlıklı herkes tarafından uygulanabileceğini belirterek, özellikle karaciğer yağlanması bulunanların, yoğun egzos dumanına ve sürekli kirli havaya maruz kalanların, matbaa, deri, akü, boya, kimyasal madde üreten fabrikada, kuru temizleme, çamaşırhane ve bunun gibi işyerlerinde çalışanların bu yöntemi uygulayabileceklerini söyledi. 

Siroz, karaciğer kanseri, gebeler, küçük çocuklar ve bitkilere alerjisi olanlar hariç kronik karaciğer hastaları ve hepatit B taşıyıcılarının da bu yöntemi kullanabileceğine dikkati çeken Özkan, sağlıklı bir karaciğer için şu önerilerde bulundu: 

"Uzun süre aç ve uykusuz kalınmamalı, çok yorulmaktan kaçınılmalı, alkol ve sigaradan uzak durulmalı, hayvansal yağlardan sakınılmalı, vücut ağırlığının kilogram başına 1 gram proteinden fazlası alınmamalı, vitamin, mineral ve fiberden zengin olan meyve ve sebzelere öncelik verilmeli, stres azaltılmaya çalışılmalı. 

Bunlara ek olarak mutlaka fazla kilolar verilmeli, egzersiz yapılmalı, mümkün olduğunca kaliteli ve doğal beslenilmeli." 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap