30 °C

KOAH tedavisine yeni yöntem hastalara umut oluyor

Prof. Dr. Erdoğan Çetinkaya, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı'nın yeni tedavi şekli "Bronkoskopik akciğer hacim küçültme sarmalı yöntemi" ile hastaların sağladığına kavuştuğunu belirtti.

KOAH tedavisine yeni yöntem hastalara umut oluyor

Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Erdoğan Çetinkaya, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı'nın (KOAH) yeni tedavi şekli "Bronkoskopik akciğer hacim küçültme sarmalı yöntemi" ile hastaların sağladığına kavuştuğunu belirtti. 

Çetinkaya, bir akciğer hastalığı olan KOAH'ın özellikle solunumu kısıtladığını anlattı. 

Sigara kullanımı nedeniyle KOAH'ın çok sık görüldüğünü ifade eden Çetinkaya, hastaların ancak nefes darlığı sorunuyla karşılaşınca doktora başvurduklarını söyledi.

KOAH'ın hastanın yaşam kalitesini düşürdüğünü dile getiren Çetinkaya, hastalığın tedavisinde kullanılan yeni yöntemi şöyle anlattı: 

"Bronkoskopik akciğer hacim küçültme sarmalı yöntemiyle hastaların akciğer bronşlarına uygulama yapılarak teller takılıyor. Her bronşa 10 ile 12 tel takılıyor. Aradan 1-1,5 ay geçtikten sonra ciğerin diğer lobuna da aynı işlem uygulanıyor. Yöntem uygulandıktan sonra hastaların nefesinde açılma oluyor, daha rahat nefes alan hastaların yaşam kalitesi artıyor."

Prof. Dr. Erdoğan Çetinkaya, Türkiye'nin değişik üniversitelerinin tıp fakültelerinde yöntemle ilgili ders verdiklerini de sözlerine ekledi.

KOAH hastası Mehmet Tahir Kılınç ise 40 sene sigara içtiğini belirterek, 2006'da kendisine KOAH teşhisi konulduğunu aktardı.

Hastalık yüzünden tek başına yemek yiyemediğini ve yürüyemediğini dile getiren Kılınç, "Teşhis konulduktan sonra sigarayı bıraktım. Yeni uygulanan yöntem sayesinde solunum yolum açıldı. Artık daha iyi nefes alabiliyorum" dedi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap