PANKOBİRLİK Başkanından sert sözler

PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, "Diyorlarmış ki, Konya Şeker batıyor. Evet, batıyor, batıyor da onların ima ettiği gibi değil. Konya Şeker batıyor diyenlere batıyor" dedi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Yıldız Doğruer Yemiş

KONYA- Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi' nde 64' üncü Olağan Mali Genel Kurulu yapıldı. Kooperatif gündeminin yanı sıra tarım sektörünün geleceğinin de konuşulduğu toplantıya  yaklaşık 5 bin çiftçi katılırken, çok sayıda belediye başkanı ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi de Genel Kurul salonunda yer aldı.

Tüm kararların oy birliği ile alındığı genel kurulda konuşan AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, 15 Temmuz darbe girişimine dikkat çekti, Türkiye'nin, parti ayrımı yapmadan demokrasinin yanında yer aldığını, darbenin karşısında saf tuttuğunu kaydetti.

'Büyük bir darbe atlatıldı'

Genel kuruldaki konuşmasına 15 Temmuz darbe girişimini değerlendirerek başlayan AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, Türkiye'nin büyük bir badire atlattığını, milletin büyük bir sınavdan geçtiğini söyledi. Konuk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın iradesi, hükümetin kararlılığı, silahlı kuvvetlerin büyük bir bölümünün demokrasinin yanında tavır sergilemesi, emniyet teşkilatının olağanüstü gayreti ve Türk halkının sokakları, meydanları darbecilere dar etmesiyle bu girişim bastırıldı" dedi.

'Laf değil çare ürettik'

Konya Şeker'in büyümesinden rahatsız olan bazı mihrakların dedikodudan, tezvirattan medet umduğunu, çiftçiyi bölmek için fısıltı gazeteleriyle kuruma itibar suikastı yapmaya çalıştığını söyleyen Başkan Recep Konuk, "Diyorlarmış ki, Konya Şeker batıyor. Evet, batıyor, batıyor da onların ima ettiği gibi değil. Konya Şeker batıyor diyenlere batıyor" diye konuşmasını sürdürdü.

'Konya için ilk öncelik sudur'

Konya Ovası'nın birinci önceliğinin su olduğunu vurgulayan Başkan Konuk, "Yıllarca önce yine bir Konya Şeker Genel Kurulu'nda Göksu'nun suyu ile Konya Ovası'nı buluşturmalıyız. Eğer vazife bize düşerse binlerce çiftçi biz o suyu bu ovayla buluştururuz demiştik. Bu yapılamayacak iş değildi ve şükür yapıldı. Mavi Tünelin kurulmasında emeği geçenlere bir kez daha bu vesileyle teşekkür ediyorum. Ancak, bu ovaya yetmez. Özellikle ovanın kuzeyi için yeni projelere ihtiyaç var. Biz Ankara'da bu işlerin de takipçisiyiz. Ankara'da suyu da kurcalıyoruz. Bakın gübreyi kurcaladık, pancar fiyatını kurcaladık sonuç ortada. İnşallah önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanımız veya Başbakanımız ikinci KOP'u açıklayacaklar" dedi.

Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi'nin, laf değil, çare ürettiğini dile getiren Başkan Recep Konuk konuşmasını şöyle sürdürdü;

"2015-2016 yılında Konya Şeker, yaklaşık 213 milyon lira nakdi avans ödemesi yaptı. Hepiniz biliyorsunuz paranın bir maliyeti var. Bu miktarda bir parayı üretici Ziraat Bankasından kredi olarak kullansaydı, bu paraya toplamda ödeyeceği faiz yaklaşık 26 milyon lira olacaktı. Yani pancar parasını alıp bankaya borcu kapatmaya gittiğinizde, fazladan 26 milyon lirayı Konyalı üretici ödeyecekti. Ceptekini korumak yeter mi? O da yetmez. 2000'li yılların başında bu kurum sizin sadece şeker pancarınızı alabiliyordu. Bugün sizin ürettiğiniz patatesi, ayçiçeğini, kanolayı, mısırı, arpayı, sütü ve besiyi de alabiliyor. 2001 yılında bizim size ödediğimiz toplam ürün bedeli 72,6 milyon $'dı. Rakamı dolar olarak vermemin sebebi kıyaslama imkânı vermesi açısındandır. 2015-2016 kampanya döneminde şeker pancarı için yaptığımız ödeme 220 milyon doların üzerinde ve patates, ayçiçeği, arpa, mısır, kanola, süt ve besi dâhil edildiğinde 2015- 2016 yılında bizim üreticiye ödediğimiz tarımsal girdi bedeli toplamda 450 milyon doların üzerinde. Yani dolar bazında Konya Şeker, üreticinin ekonomisini yaklaşık 6 kat büyütmüştür. Bu rakamlar daha da büyüyecek. Hem işletmeye aldığımız tesislerimiz büyüyecek ve sizin ürettiklerinizden daha çok almamıza imkân verecek hem de yeni üretime başlayacak tesislerimizle büyüyecek. Mesela pancarın, mısırın, arpanın, patatesin, ayçiçeğinin, süt ve besinin yanına bu sene buğday ve üzüm de eklenecek. Özellikle buğdayda önümüzdeki yıldan itibaren tıpkı mısırda olduğu gibi fiyat regülasyonunda Konya Şeker önemli bir rol üstlenmeye başlayacak. Bu sene deneme üretimlerine başlayacak Bulgur Fabrikamızla, Un Fabrikamız sizin buğdayınıza hasat zamanı yapacağı alımla koruma kalkanı oluşturacak. Meyve Suyu Fabrikamızın da devreye girmesiyle Konya Şeker'in eli bağa bahçeye de değecek. Baş başa vermeyince taş yerinden kalkmazmış. Biz Konya'da baş başa verdik, taşı yerinden kaldırdık. Kaldırmakla da kalmadık, taş taş üstüne koya koya kendi derdimize derman üreten işlere imza attık."

Etiketler