8 °C

Dünyanın en pahalı kentleri belli oldu

Dünyanın en pahalı kentleri sıralamasına Asya ülkeleri damga vurdu

Dünyanın en pahalı kentleri belli oldu

Aydın ŞAHİNALP

İngiliz The Economist dergisi dünyanın yaşamak için en pahalı ve en ucuz kentlerini açıkladı. En pahalı kentler sıralamasını Asya ülkelerinin şehirleri domine etti. İstanbul, dünyanın en pahalı kentleri sıralamasında 16 sıra birden yükselerek en büyük sıçramayı gösteren kentler arasında bulundu.

The Economist dergisinin araştırma birimi EUI (Economist Intelligence Unit) , " Küresel Yaşam Maliyetleri 2017" raporunu yayımladı. Rapora göre, dünyanın en pahalı 10 kentinin yarısı Asya'da yer alırken; Singapur ve Hong Kong sıralamada ilk ikideki yerlerini korudu. Listede İstanbul bu yıl 16 sıra birden yükselerek 62'nci sıraya çıktı. İstanbul'un yaşam maliyeti endeksi 5 puan artışla 72 olarak gerçekleşti.

Rapora göre dünyanın en pahalı kentlerinin büyük bir bölümü Asya'ya yer alması dikkat çekiyor. Singapur, en pahalı kentler sıralamasında üst üste dördüncü yıl da da 'en pahalı şehir' ünvanını korudu. Geçen yıl Hong Kong ile ikinci sırayı paylaşan Zürih ise bu yıl listede üçüncü sırada yer aldı. Son yıllarda Asya Bölgesi'ndeki şehirler nispeten daha pahalı hale geldiğinden bölge sıralamanın ilk 6 ilinin 5'inde ev sahipliği yapıyor. Kuzey Amerika'dan listeye giren tek kent New York olurken, listede kendisine 9'ncu sırada yer bulabildi. New York geçen yıl 7'nci sırada yer almıştı.

Dünyanın ‘en pahalı kentleri’nde ilk 10 şöyle sıralanıyor:

1) Singapur 2)Hong Kong 3)Zürich 4)Tokyo 5)Osaka 6)Seul 7)Cenevre 8)Paris 9)New York 10)Kopenhag

Listede İstanbul son 12 aya göre en büyük sıçramayı yapan şehirler arasında yer alırken 62’inci sıraya yükseldi. Bu yıl hayat pahalılığının en çok azaldığı kentler İngiltere'den Manchester ve Londra, Arjantin'den Buenos Aires olurken, Çin'in Başkenti Pekin'de listede 16 sıra düşüşle 47'nci sıraya geriledi.

Dünyanın en büyük dokuzuncu ekonomisi olan Hindistan en ucuz 10 kent arasına üç şehirle yer aldı. En ucuz 10 ket sıralaması şöyle oluşuyor: Almatı (Kazakistan), Lagos (Nijerya), Bangalore (Hindistan), Karaçi (Pakistan), Cezayir (Cezayir), Chennai (Hindistan), Mumbai (Hindistan), Kiev (Ukrayna), Bükreş (Romanya), Yeni Delhi (Hindistan)

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.