İstanbul’un trafik sorunu Ataşehir’de fiyatları katladı

Süleyman Çoruh

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Son yıllarda, İstanbul’daki yeni planlama kararları ve altyapı yatırımları sayesinde iş dünyasının da gözü Anadolu yakasına çevrildi. Yeni gelişmeler, hazır ofis alanlarının kentteki dağılımında da farklılaşmayı getirdi. Bugün kentteki toplam 65 bin metrekarelik hazır ofis alanının kentin iki yakasına yarı yarıya dağıldığı görülüyor. Konuyla ilgili bilgi veren Plaza Cubes kurucularından Süleyman Çoruh, “Beş yıl önce, örneğin Ataşehir bölgesinde hazır ofis alanları sıfır iken, bugün bölgede 5 bin 300 metrekare civarında kullanıma hazır alan bulunuyor. Bir yandan Avrupa Yakası'ndaki yatırımlar özellikle Kağıthane-Cendere bölgesinde artarak sürüyor. Ancak, Ümraniye, Altunizade ve Kavacık bölgelerindeki gelişmeler de göz önüne alındığında, metrekare anlamında iki yaka arasında denge sağlanmış olduğunu görüyoruz” dedi.

Anadolu Yakası'nın fiyat anlamında Avrupa’yı geçebileceğini belirten Çoruh, “Anadolu Yakası'nda Ataşehir bölgesi fiyat anlamında metrekare başına 28-30 dolarlık kira maliyeti ile neredeyse 28-45 dolar arasında değişen Levent’i yakaladı. Metrekare başına 20 dolar maliyet ile Ümraniye ise, 17-32 dolar aralığındaki Maslak’a yaklaşıyor. Fiyatlar, plazaların daha yeni ya da eski olmasına göre değişiklik gösteriyor. Bu doğrultuda, Avrupa Yakası'nın doygunluğa ulaşması ve yapı stokunun eskimesine karşılık, Anadolu Yakası'nda yeni yatırımların ve talep artışının devam edeceğini göz önünde bulundurursak, orta vadede Anadolu Yakası'ndaki metrekare maliyetlerinin Avrupa’yı geçeceği sonucuna varabiliriz.” Yeni gelişme bölgelerindeki dinamikleri değerlendiren Çoruh, “İstanbul’da trafik probleminin ciddi boyutlara ulaşması ile, beyaz yakalılar evlerine yakın lokasyonlarda çalışma ihtiyacı duymaya başladı. Ataşehir aslen bir konut alanı olarak planlanmıştı fakat İstanbul Finans Merkezi kararının açıklanmasıyla iş dünyasını ve yatırımları son derece hızlı bir şekilde kendine çekmeye başladı. Metro hattının hizmete girmesi de erişilebilirliği artırarak bu alanlar için çekici unsur oluşturdu” dedi.

Anadolu Yakası'na 10 bin metrekare yatırım yapacak

Plaza Cubes da, Ümraniye Akkom Office Park ve Ataşehir Palladium Tower’da açtığı lokasyonları ile, Anadolu Yakas'ına yatırım yapmaya başladı. Firma, bu alandaki metrekare sayılarını artırmayı sürdürecek ve beş yıl içerisinde Anadolu Yakası'nda 10 bin metrekare daha hazır ofis alanını hayata geçirecek.

Etiketler