11 °C

Konut satışında yeni rekor beklentisi

Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Elmas, konut satışlarında ilk 4 aylık yaşanan yüzde 7,5'lik büyümenin yıl sonuna kadar devam etmesi halinde, 1 milyon 450 bin konut satış rakamına erişmeyi hedeflediklerini söyledi.

Konut sektörünün geçen yılı 1 milyon 342 bin konut satışıyla rekorla kapattığını hatırlatan Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, yılın ilk 4 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,5 artış olduğunu belirterek, "Bu çok iyi bir rakam. Bu yüzde 7,5'lik büyümeyi yılın sonuna kadar muhafaza edebilirsek yılın sonunda 1 milyon 450 bin konut satış rakamına erişmiş oluruz. Bu da yeni bir rekor demektir" dedi.

Bu rakamların gerçekleşebilmesi için konut kredi faizlerinin çok önemli olduğunu vurgulayan Elmas, bankaların uyguladığı konut kredi faizlerinin 0,90'lar seviyelerinde olduğunu belirterek, bunun devam etmesiyle pazarı büyütmeye gayret edeceklerini söyledi.

"İnsanların konut ihtiyacı var"

Faizden taraf olmadıklarını dile getiren Elmas, mevcut şartlarda da bunun çok olanaklı olmadığını, kredi oranlarının mümkün olan en düşük seviyede tutularak insanların konuta erişebilmesini arzuladıklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

"İnsanların konut ihtiyacı var. İhtiyaç net, o konuda tereddüt söz konusu değil. Ülkemizde ihtiyacın üzerinde konut üretiliyor değil. Sadece insanların büyük kısmı konuta erişemiyor. Bunun için maliyetleri kontrol altına almak lazım. Arsa maliyetlerinin makul seviyelerde olması lazım. Bir de uzun vadeye yayılması lazım. Gençlerimizin 15-20 sene gibi konut kredilerine erişebilmelerini sağlamamız lazım. Bunun yolu faizleri düşürmekten geçiyor. Şu anda bu seviyelerle 10 yıl makul oluyor.

10 yılın üzerindeki krediler çok makul olmuyor. Bunu 20 yıl değilse bile 15 yıla çıkarabilsek biraz da 0,50'lere çekebilsek güzel olur. Firmalar olarak kredi oranlarını 0,45'lere çekebiliyoruz 120 ayda ama bunu 180 aya çıkaramıyoruz çünkü o zaman çok büyük kayıplar yaşıyoruz. Bankaların ve finans ortamının buna müsait olması lazım. Kredi oranlarını 0,50 ve altına çekebilirsek o zaman çok daha büyük bir kesimi konut edinebilir hale getireceğiz. Konut piyasası da daha çok canlanacak."

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.