6 °C

Sanko, 'Lafarge Ereğli Çimento'yu satın aldı

Sanko Holding, dünya çimento devi Lafarge'nın şirketini satın aldı.

Sanko, 'Lafarge Ereğli Çimento'yu satın aldı

Sanko Holding, Fransız Lafarge Grubu'nun Türkiye'deki yatırımlarından "Lafarge Ereğli Çimento" şirketini satın aldı. 

Holding'den yapılan açıklamaya göre, Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde bulunan Lafarge Ereğli Çimento Sanayi ve Ticaret AŞ'nin yüzde 100 hissesi Sanko Holding'e geçti. 

Şirketin satın alınmasına ilişkin sözleşme, Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Konukoğlu'nun da katıldığı törenle Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Sanko Çimento Grup Başkanı Adil Sani Konukoğlu ile Lafarge Yetkilisi Brice Audren Riche tarafından imzalandı. 

Çimento sektöründe, "Çimko Çimento ve Beton Sanayi A.Ş ve Bartın Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş" adlı iki şirketiyle pazarın önemli gruplarından olan Sanko Holding, Lafarge Ereğli Çimento ile üretimini ve rekabet gücünü artırmayı hedefliyor. 

Sanko Holding, yılda yaklaşık 5 milyon ton klinker ve 7, 2 milyon ton çimento öğütme kapasitesine sahip Adıyaman, Narlı ve Bartın çimento fabrikaları ile sektörün en önemli firmalarından biri konumunda bulunuyor. 

Sanko, çimento üretiminin yanı sıra, 14 beton santraliyle hazır beton sektöründe de önemli gruplardan birisi durumunda. 

Bütün yatırımlarını Türkiye'de yapan Sanko Holding, yer aldığı 11 sektörde 14 bin çalışanıyla, daha fazla yatırım ve daha fazla üretim yaparak, daha çok istihdam sağlamayı amaçlıyor. 

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.