6 °C

Yetgin: İFM için teşvik mevzuatı gerekiyor

İstanbul Uluslararası Finans Merkezi için teşvik mevzuatına ihtiyaç olduğunu belirten GYODER Başkanı Yetgin, sermaye hareketlerinin kolaylaştırılması, işlem maliyetlerinin azaltılması gibi önlemler alınması gerektiğini bildirdi.

Yetgin: İFM için teşvik mevzuatı gerekiyor

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Feyzullah Yetgin, derneğin önümüzdeki döneme ilişkin yol haritasıyla ilgili basın toplantısı düzenledi.

İstanbul Uluslararası Finans Merkezi için teşvik mevzuatı gerektiğini dile getiren Yetgin, "Sermaye hareketlerinin kolaylaştırılması, vergi düzenlemelerinin yapılması, işlem maliyetlerinin azaltılması, yabancı mali kurumların yerel piyasalarda çalışabilmesi gibi finans merkezine özel teşvik edici önlemler alınmalı" ifadelerini kullandı.

Yetgin, orta ve dar gelir gruplarına konut üretimini kolaylaştıracak yeni sermaye piyasası araçlarının üretilmesi gerektiğinin altını çizerek, "Daha ucuz konut üretimi için arsa maliyetlerinin düşürülmesi konusunda kamu kurumları ile işbirliği içinde düzenlemeler yapılmasını gündeme getireceğiz" değerlendirmesini yaptı.

'Kalıcı çözüme ihtiyaç var'

Feyzullah Yetgin, "Projelere ek yüzde 25 inşaat hakkı veren Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği'nin 30 Haziran'da sona erecek olması çeşitli mağduriyetleri beraberinde getirecek; burada kalıcı çözüme ihtiyaç var" diye konuştu.

Yetgin ayrıca, "Türkiye'de 31 GYO var, bu sayının artması lazım; sermayenin tabana yayılması için halka açıklığın artması gerekiyor. Gayrimenkul finansmanında çeşitlilik konusu gündemimizde olacak" dedi.

Kaynak: Reuters

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.