20 °C

Bulgaristan transit geçişi engelledi

Ulaştırma Bakanlığı, Türkiye’nin hakkı olan 120 bin transit geçiş belgesini vermeyen Bulgaristan’a rest çekti. Bu ülkeye verilen tüm geçiş belgeleri iptal edildi. Bulgaristan’ın toplantı talebi reddedildi

Bulgaristan transit geçişi engelledi

Aysel YÜCEL

Bulgaristan’ın 6 aylık taşımalar için 125 bin yerine sadece 5 bin adet transit geçiş belgesi vermesi iki ülke arasında kriz başlattı. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, eksik belgelere karşılık Bulgaristan’a verdiği tüm taşıma belgelerini iptal etti. ‘UBAK’ belgeli geçişler dışında iki ülkeye karşılıklı taşımalar durdu.  Acil kriz toplantısı yapan Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) bakanlığın ve Ro-Ro şirketlerinin desteğini alarak Bulgaristan’ı by-pass edecek alternatif güzergahları belirledi.

Krize yol açan gelişmeler, Bulgaristan’ın taahhüt ettiği halde geçiş belgelerini vermemesiyle başladı. İki ülke arasında her yılın aralık ayında bir sonraki yılın geçiş belgeleri eşit sayıda teslim ediliyor. Ancak Bulgaristan, 250 bin olan ve yılın ilk 6 ayı için 125 bin adet verilmesi gereken transit geçiş belgelerinden yalızca 5 binini bakanlığa teslim etti. Kalan 120 bin belgeyi isteyen bakanlık, girişimlerinden sonuç alamayınca Bulgaristan’a aralık ayında verdiği belgeleri iptal etti. 30 Ocak itibariyle Ulaştırma Bakanlığı, Türk sınırını Bulgar TIR’larına kapadı. Bulgaristan’ın toplantı talebini de reddetti. Bunun üzerine Bulgaristan da Türk TIR’larına sınırı kapattı.

Toplantı talebi reddedildi

UND Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, Türk taşımacıların transit geçiş sorununu çözmekte kararlı olan Ulaştırma Bakanlığı’nın Bulgaristan’ın KUK adı verilen ikili ulaştırma toplantı talebini de reddettiğini söyledi. Nuhoğlu, “Bulgaristan aralık ayında iki ülke arasında KUK toplantısı için tarih belirlenmesini istedi. Bakanlık ise transit geçiş belgesi sorunu çözülmeden bu toplantıyı yapmak istemediğini bildirdi" dedi.

Ulaştırma Bakanlığı’na bir yazı gönderen Bulgar yetkililer, toplantı yapılana kadar ihtiyaç  duyulan sayıda belge göndereceklerini açıkladı. Ancak, Türk tarafı belgelerin tamamının gönderilmesi konusunda ısrarcı oldu. Nuhoğlu, Bulgaristan’ın transit geçiş belgelerini sınırlı sayıda vererek, toplantıya zorladığını ve pazarlık yapmak için bunu koz olarak kullanmayı planladığını söyledi. Bulgaristan’la sorun çözülene kadar direkt bu ülkeye yönelik taşımalar da yapılmayacak. Geçen yıl 10 bini aşan direkt Bulgaristan seferi yapılmıştı. Transit geçişin uluslararası kuruluşlar tarafından tanımlanmış bir hak olduğunu vurgulayan Çetin Nuhoğlu, “Transit geçiş ikili ülke ilişkilerinde bir pazarlık unsuru olamaz. Biz hiçbir ikili ülke toplantısında transiti konuşmayacağız” dedi.

Ulaştırma Bakanlığı ve Türk nakliyecisinin Bulgaristan’ın bu haksız tavrına boğun eğmemesi gerektiğini ifade eden Nuhoğlu, “Bu kalenin düşmemesi lazım. Aynı şeyi Romanya, Macaristan, İtalya ve Avusturya da yapıyor. Bulgaristan’a hakkımız olanı kabul ettirirsek diğer ülkelere karşı da güçleneceğiz. Hiçbir şekilde Bulgaristan’a mahkum değiliz. Ama onlar bize mahkum. Türk ihraç taşımalarından daha fazla pay almak için bu tutumu sergiliyorlar” diye konuştu. Türkiye - Bulgaristan arasında gerçekleştirilen taşımaların yüzde 78’ini Bulgar taşımacıların yaptığını belirten Nuhoğlu, “Türk taşımacıların buradaki payı yüzde 22. Bulgarlar şimdi de Türkiye’nin diğer Avrupa ülkelerine yaptığı transit taşımalara göz  dikti” dedi.

Türkiye Bulgaristan’ı iki alterfnatifle by-pass edecek

Bulgaristan’la taşımaların durması Türk nakliyecisini alternatif güzergahlara yöneltti. Toplantı düzenleyen UND yönetimi, Bulgaristan’ını by-pass edecek alternatifleri değerlendirdi. Çetin Nuhoğlu, Bulgaristan’ı iki farklı alternatifle by-pass edeceklerini söyledi. Taşımaların bir kısmının İpsala Sınır Kapısı’na yönlendirildiğini belirten Nuhoğlu, Avrupa yönlü taşımaların Yunanistan ve Makedonya üzerinden yapılacağını söyledi. Bir diğer alternatif de Ro-Ro olacacak. U.N Ro-Ro ve Ekol'ün desteğiyle TIR’lar İstanbul’dan Romanya’ya taşınacak. Nuhoğlu, “UN Ro-Ro Köstence hattını da canlandıracak. Hatlar tam kapasite kullanılacak. Ulaştırma ve Ekonomi bakanlıkları destek vereceğini açıkladı. Bakanlık hızlı bir şekilde Romanya hattın başlamasını sağlayacak ve gerekli prosedürleri hızlandıracak” diye konuştu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap