11 °C

Makinede eylem planı yayımlandı

Yüksek Planlama Kurulu'nun yayımladığı ve önümüzdeki 3 yılı kapsayan eylem planında dış ticaret açığını azaltmak için Ar-Ge ve inovasyona dikkat çekildi.

Makinede eylem planı yayımlandı

Yüksek Planlama Kurulu (YPK), 2017-2020 yıllarını kapsayan Türkiye Makine Sektörü Strateji Belgesi ve Eylem Planı'nı yayımladı.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan YPK kararında, strateji belgesinin hedefleri arasında, sektörde Ar-Ge ve inovasyona dayalı üretimi geliştirme, rekabet gücünü artırarak dış ticaret açığını azaltma, akıllı üretim sistemleri konusunda sektörün geliştirilmesi ve nitelikli insan kaynağı yetiştirilmesi yer aldı.

Belgede 2023 yılında hedeflenen 500 milyar dolarlık ihracattan makine sektörünün 100 milyar dolar pay alabilmesi adına hedeflerin önem taşıdığı kaydedildi.

Belgede, dünyada 2015 yılı toplam makine imalat sanayi ihracatının 1.36 trilyon dolar ve makine sektörünün dünya ihracatından aldığı payın yüzde 8.3 seviyesinde olduğu vurgulanarak, Türkiye'nin dünya sıralamasında 8.7 milyar dolarlık ihracatıyla 27. sırada olduğu belirtildi.

Türkiye, 20 milyar dolarlık makine ithalatıyla da İspanya'nın ardından 23. sırada bulunuyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.