19 °C

Bayram tatili uzadı, showroomlar boş kaldı

Uzayan bayram tatili showroomlarda ziyaretçi sayısını yüzde 15 azalttı, ağustos ayı otomotiv satışları beklentilerin altında kaldı. 10 günlük tatil, satışlarda 6 bin 500 adetlik kayıp yaşattı. 950 bini zorlayan sektörde umutlar eylüle kaldı.

Bayram tatili uzadı, showroomlar boş kaldı

Aysel YÜCEL

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD), ağustos ayı aylık verilerini açıkladı. Ağustos ayında otomobil ve hafif ticari araç pazarında 72 bin 536 adet araç satıldı. Her ne kadar rakamlar geçen yılın ağustos ayına göre 1.37 artış gösterse de satışlar beklentilerin altında kaldı. Ağustos ayı başında pazarın 79 bin olacağı öngörülüyordu, ancak bayram tatilinin 10 güne çıkarılmasıyla showroomlara uğrayan ziyaretçi sayısı yaklaşık yüzde 15 azaldı. Sektör temsilcileri eylül, ekim ve kasım aylarında ise satışlarda daha fazla hareket bekliyor.

Ağustos ayı satışlarının beklentileri karşılamadığını dile getiren TOFAŞ CEO'su Cengiz Eroldu, “Bizim ağustos ayı öngörümüz 79 bindi. Ancak bayram tatilinin uzaması özellikle perakende tarafında düşüşe neden oldu. Ağustos ayı Türk insanı için tatil ayı. Geçen yıl bayram eylüle denk gelmişti bu yıl ağustosa denk gelmesi satışlara yansıdı” dedi. Tofaş özelinde ise satışlardan memnun olduklarını vurgulayan Eroldu, eylül ve kasım ve aralık ayalarında sektörde iç pazarda hareket beklediklerini ifade etti. Eroldu, “Yıl sonunda pazarın 1 milyona yakın kapanacağını öngörüyoruz” dedi.

Hyundai Assan Genel Müdürü Önder Göker de 10 günlük Kurban Bayramı tatilinin otomotiv sektöründe satışların azalmasına ve aynı şekilde showroom ziyaretçi trafiğinin azalmasına neden olduğunu belirtti. Göker, “Tüm markalarda eşit şekilde azalmanın yaşandığını görebiliyoruz. Hyundai olarak da bayilerimizdeki trafik, Ağustos ayında yüzde 10-15 civarında azaldı ve bir önceki aya göre daha sakin geçti. Fakat 10 günlük tatile rağmen hedeflerimizi tutturduk ve 3 bin 962 adet araç satışı gerçekleştirdik. Sekiz aylık toplam satışımız ise 31 bin 556 adet. Bu rakamla birlikte, geçtiğimiz yıla göre yüzde 2 daralan pazarda yüzde 3.3’lük bir artışla büyüme kaydettik” diye konuştu. Göker'in 2017 yılı otomotiv sektörü toplam satış öngörüsü ise 900-925 bin bandında.

'45 markanın 26'sı satış kaybetti'

Peugeot Türkiye Pazarlama Direktörü Mehmet Akın, ağustos ayının beklentilerin altında kalmasına rağmen Peugeot'nun satışlarını en çok artıran ikici marka olduğunu söyledi. Akın, “Geçtiğimiz aya göre Peugeot satışları 301 adet arttı. 45 markanın 26'sı satış kaybederken Peugeot satışını en çok artıran 2. marka oldu. Özellikle yeni 3008'in önemli katkısı oldu. Ağustos ayında 4.4 pazar payı yaptık” dedi. Akın da eylül ayında pazarın ağustos ayına göre daha canlı olmasını beklediklerini söyledi.

Lüks satışları yüzde 50 azaldı

Otomobil özeline bakıldığında satışlar bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1.69 arttı ve 54 bin 890 adet oldu. 2017 yılı Ağustos sonu itibari ile 1600cc altındaki otomobil satışlarında yüzde 3,6 azalış, 1600-2000cc aralığında motor hacmine sahip otomobil satışlarında yüzde 0.9 azalış ve 2000cc üstü otomobillerde yüzde 49.9 azalış oldu. 2017 yılı Ağustos sonu otomobil pazarı segmentinin yüzde 83,9’u vergi oranları düşük olan A, B ve C segmentlerinde yer alan araçlar oluşturdu. Segmentlere göre değerlendirildiğinde, en yüksek satış adetine yüzde 52.2 pay alan C (220.769 adet) segmenti ulaştı. Kasa tiplerine göre değerlendirildiğinde ise en çok tercih edilen gövde tipi yine Sedan otomobiller (yüzde 49,4 pay, 209.202 adet) oldu.

Pazar 8 ayda yüzde 2,3 geriledi

Ağustos ayında otomobil ve hafif ticari araç pazarındaki yüzde 1.37'lik artışa rağmen yılın ilk sekiz ayında satışlar yüzde 2.3 geriledi, 555 bin 991 adet olarak gerçekleşti. Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, ağustos ayının beklenenden düşük olmasına rağmen yıl sonunda pazar beklentilerinin 950 bin olduğunu söyledi.

Ancak bu rakamın eylül ekim ve kasım aylarındaki euro hareketlerine çok bağlı olduğunu vurgulayan Şahsuvaroğlu, “Geçen yıl pazarı 1 milyon 20 bin adetle kapatmıştık. Oyder olarak işin perakende tarafına baktığımızda 950 bin rakamının yakalanacağını öngörüyoruz. Fakat, euronun hareketi 950 bin bandını yukarı da çıkarabilir, 900’e de çekebilir” dedi.

Şahsuvaroğlu, tüketicileri istediği aracı almak için acele etmeleri konusunda da uyararak, “Tüketici rengiyle, aksesuar seviyesiyle yüzde 100 kendi aracını almak istiyorsa eylül ve ekim en doğru zaman. Çünkü Kasım'ın 15'inden sonra tüketici, elde ne kaldıysa onu değerlendirmek zorunda kalıyor” dedi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap