15 °C

Chery'den Mercedes'e 'EQ' şikayeti

Çinli otomobil üreticisi Chery, Mercedes Benz'in ürettiği yeşil enerjili bazı araçları için 'EQ' adını kullanması üzerine şikayette bulundu.

Chery'den Mercedes'e 'EQ' şikayeti

Yakın gelecekte elektrikli otomobil dünyasının en büyük pazarı haline gelmesi beklenen Çin'de iki dev otomotiv üreticisi kıyasıya bir rekabete girdi.

Çinli otomobil üreticisi Chery Mercedes'in yeşil enerjili araçlarında kullandığı EQ markası yüzünden Daimler Grup ile karşı karşıya geldi.

Chery'den yapılan açıklamaya göre, Mercedes'in bu ismi Çin'de de kullanmak istemesi üzerine, 'eQ' isminin iki yıl önce iki kapılı akülü elektrikli otomobilde kullanıldığını belirterek, Sanayi ve Ticaret için Devlet İdaresi'nin Ticari Marka Bürosu'na şikayette bulunulduğu ifade edildi. Mercedes Benz EQ'nun Chery eQ ile son derece benzer ürünler olduğu ve Çin pazarına girmesi halinde marka haklarını etkileyeceğinin de altı çizildi.

Mercedes'ten konuyla ilgili açıklama yapılmazken, Chery'nin lehine verilen karar, Alman otomotiv devi için darbe olacak. Çünkü şehirlerdeki hava kirliliği ile mücadele kapsamında Çin hükümeti yeşil araçları teşvik ediyor. Bu sebeple ülke yeni enerjili araçlar için önemli bir pazar konumunda bulunuyor.

Hangi otomobil ne kadar yakıyor?Hangi otomobil ne kadar yakıyor?

 

Kaynak: Reuters

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.