Hurda araçlardan 58 milyon lira katkı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Güllüce, "2013'te 10 bin 560 araç hurdaya ayrıldı ve hurda araçlardan ekonomiye 58 milyon lira katma değer sağlandı" dedi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA - Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, 2013'te 10 bin 560 aracın hurdaya ayrıldığını ve hurda araçlardan ekonomiye 58 milyon lira katma değer sağlandığını bildirdi. 

Bakan Güllüce, yaptığı yazılı açıklamada, hurdaya ayrılan araçların Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğünün ortak veri sistemi olan "Ömrünü Tamamlamış Veri Sistemi" üzerinde kayıt altına alındığını vurguladı. 

Güllüce, hurdaya ayrılan araçların bakanlıktan çevre lisansı veya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden teslim yeri izni almış tesislere verildiğini belirterek, şunları kaydetti: 

"Türkiye'de Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerinden izin almış 700 teslim noktası ve Bakanlıktan lisanslı 96 geçici depolama tesisi bulunuyor. Bakanlık verilerine göre, 2013 yılı içerisinde 10 bin 560 araç hurdaya ayrıldı. Hurdaya ayrılan araçlardan 3 bin 200 tonluk malzeme tekrar kullanıldı ve bin 850 ton metal ve plastik geri kazanıldı. Hurda araçlardan ekonomiye 2013 yılında, yaklaşık 58 milyon lira katma değer sağlandı. Ömrünü tamamlamış araçlar lisanslı tesislere teslim edilerek 'ÖTA Veri Sistemi'ne kaydediliyor. Kayıt altına alınan araçların sahiplerine 'Araç Kayıttan Düşme ve Bertaraf Formu' veriliyor. Aracını sisteme kaydettirmeyenler, araç kayıttan düşme ve bertaraf formunu almayanlar, aracının vergisini ödemeye devam ediyor." 

Etiketler