MESS'ten yeni açıklama

Metal Sanayicileri Sendikası (MESS), Bursa'daki otomotiv işçilerinin iş bırakma eyleminin, ülke ekonomisini ve ihracatı olumsuz etkilediğini belirtti

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Metal Sanayicileri Sendikası'ndan (MESS) yapılan yazılı açıklamada, Bursa'da kurulu bulunan sendikalarına üye bazı otomotiv ana ve yan sanayi iş yerlerinde başlatılan "iş yerini terk etmeme ve topluca iş bırakma" şeklindeki yasa dışı eylemlerin katlanılamaz boyutlara ulaştığı belirtildi. 

Bu durumdan Türk ekonomisini olumsuz yönde etkilediği vurgulanan açıklamada şu, ifadelere yer verildi: 

"Üye işletmelerimizi kapsayan 2014-2017 dönemi MESS Grup Toplu İş Sözleşmeleri, birkaç ay gibi kısa bir süre önce 3 yıl için imza altına alınmıştır. Bu tür eylemler yoluyla 3 yıllık süre için bağlayıcılığı olan Grup Toplu İş Sözleşmesi şartlarına yönelik haksız taleplerde bulunulmaması gerekir. Yapılmakta olan eylem ile Türk otomotiv endüstrisinin uluslararası piyasalardaki itibarına ve rekabet gücüne zarar verilmekte olup, ülke ihracatı ve ekonomisi olumsuz yönde etkilenmektedir. Bu durumun devamı halinde karşılaşılacak sipariş iptalleri ve pazar kaybı işletmelere olduğu kadar istihdama da zarar verecektir. Ayrıca bu süreçte yaşananların işletmelerde derin yaralar açmasından endişe etmekteyiz." 

Çalışanların sağduyuyla hareket etmesi gerektiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:  

"Üyelerimize ait iş yerlerindeki yasa dışı eylemlerin bir an önce sona erdirilmesi, çalışma barışının en kısa sürede tesis edilmesi ve üretime başlanması her şeyin ötesinde ülkemizin menfaati gereğidir. Bu itibarla tüm çalışanlarımızı sağduyu ile hareket etmeye, işlerine sahip çıkmaya, iş yerine ve ülke ekonomisine zarar veren yasa dışı eylemlere derhal son vermeye davet ettiğimizi kamuoyuna duyururuz." 
 

Bu konularda ilginizi çekebilir