PSA Grubu'nun Turbo PureTech motoruna ödül

PSA Grubu'nun 1.2 litre hacimli 3 silindirli Turbo PureTech benzinli motoru yeniden "Yılın Motoru" seçildi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

PSA Grubu’nun 1.2 litre hacimli 3 silindirli Turbo PureTech benzinli motoru yeniden "Yılın Motoru" seçildi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, bu yıl Stuttgart’ta 19’uncusu düzenlenen “Uluslararası Yılın Motoru” ödülleri çerçevesinde, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu, gazetecilerden oluşan uluslararası jürinin oylarıyla PSA Grubu’nun 1.2 litrelik 3 silindirli Turbo PureTech benzinli motoru 1.0-1.4 litre kategorisinde "Yılın Motoru" ödülüne layık görüldü.

Ford 400 bin aracı geri çağıracakFord 400 bin aracı geri çağıracak

2015 ve 2016 yıllarında da arka arkaya aynı ödüle layık görülen 1.2 litrelik Turbo PureTech benzinli motor böylece başarısını tekrarlamış oldu. Turbo PureTech motor, Fransa’nın kuzeyindeki Douvrin kentinde bulunan Française de Mecanique ve Çin’deki Xiang Yang fabrikalarında 2014 yılından bu yana yaklaşık 850 bin adet üretildi. Artan talebi karşılamak üzere Fransa'daki ikinci tesis olarak Tremery Fabrikası’nın da yıl sonunda devreye girmesiyle söz konusu motorun toplam yıllık üretim kapasitesi 2019 yılına kadar 1 milyon adedi aşacak.

110 HP ve 130 HP olmak üzere iki farklı güç versiyonu bulunan 1.2 PureTech benzinli motor 70 ülkede 90 farklı araç kombinasyonu ile kullanılıyor. Grubun ticari başarısını desteklemeye devam eden motor “2017 Yılın Otomobili” seçilen yeni Peugeot 3008 ve yeni Citroen C3 olmak üzere gurubun yeni ürünlerine de hayat veriyor. Motor, Avrupa pazarında PSA Grubu’nun toplam benzin ve dizel motorlarının 3'te 1'ini oluşturuyor.

Avrupa ve Çin’deki 2020 regülasyon standartlarını yerine getirmek üzere devreye alınan benzinli motor partikül filtresi (GPF) partikül emisyonlarını yüzde 70’in üzerinde azaltıyor. Yanma döngüsündeki iyileşme ve 250 barlık enjektör basıncı sayesinde verimlilik optimize edilirken mekanik sürtünme azaltıldı ve yeni bir turbo devreye alındı. Ayrıca aerodinamik optimizasyon için motor daha kompakt hale getirildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen PSA Grubu Motor, Aktarma Organları ve Şasi Mühendisliğinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Christian Chapelle, "Bu ödül benzinli motorlarımızın kalitesini ve yüksek performansını teyit ediyor. İçten yanmalı motorlarımızı geliştirmeye ve optimize etmeye devam ediyoruz. Böylece daha verimli ve daha çevre dostu hale gelecekler." ifadelerini kullandı.