10 °C

Tofaş satışını yüzde 57 artırdı

Tofaş bu yılın ocak-mayıs döneminde 2014'ün ilk beş ayına oranla yüzde 57'Lik satış artışı gerçekleştirdi

Tofaş satışını yüzde 57 artırdı

Tofaş Üst Yöneticisi (CEO) Cengiz Eroldu, "Bu yıl ocak-mayıs döneminde 2014'ün ilk beş ayına oranla iç pazarda ciddi bir satış artışı gerçekleştirdik. Nisan ayında satış artışımız yüzde 57 oldu. Bugün açıklanan rakamlarla da geçen yılın ilk beş ayına göre yüzde 53'lük bir artış oldu. Dolayısıyla bu yılın ilk beş ayı rekor seviyede sonuçlandırdığımız dönem oldu" dedi. 

Eroldu, Aksaray'da açılışı gerçekleştirilen Ağaçlı Fiat Bayisi'nde yaptığı konuşmada, otomotiv sektöründe projelerle ülke ekonomisinde katma değeri artırmayı hedeflediklerini söyledi. 

Türkiye'nin otomotiv sektöründeki payının sürekli arttığını belirten Eroldu, "Bu yıl ocak-mayıs döneminde 2014'ün ilk beş ayına oranla iç pazarda ciddi bir satış artışı gerçekleştirdik. Nisan ayında satış artışımız yüzde 57 oldu. Bugün açıklanan rakamlarla da geçen yılın ilk beş ayına göre yüzde 53'lük bir artış oldu. Dolayısıyla bu yılın ilk beş ayı rekor seviyede sonuçlandırdığımız dönem oldu" diye konuştu. 

Bu dönemde pazarda 350 bine yakın araç satıldığını ifade eden Eroldu, bu rakamların sektörün en yüksek satışının yapıldığı 2011'den daha yüksek bir performansı gösterdiğine işaret etti.  

"Tofaş, tarihinin en önemli dönemlerinden birisini yaşadı" 

Eroldu, otomotiv sektöründeki yüksek satış potansiyelinin 2015 yılının ikinci yarısında da devam etmesini beklediklerini vurgulayarak, şunları kaydetti: 

"Tofaş, tarihinin en önemli dönemlerinden birisini yaşadı. Son 2 yılda mevcut modellerimizi yenilemek, ihracatımızı arttırmak amacıyla çok önemli yatırım kararları aldık. 2014-2017 yıllarında yaklaşık 1 milyar dolarlık yeni ürün yatırımı gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bu yatırım planımızın da ilk ürünlerini pazara sunmaya başladık. Bu yılın ilk aylarında Doblo modelimizi yeniledik. Hem Türkiye hem de Avrupa ülkelerinde Doblo'nun 3. nesil modelini müşterilerimizin beğenisine sunduk. Modelin hem yurt içinde hem de yurt dışında satıldığı pazarlarda beğenilmesi bizleri de mutlu ediyor. Diğer taraftan Doblo'yu, 'Dodge Ram ProMaster City' adıyla ABD ve Kanada'da satmaya başladık. Bu da tabi Türk otomotiv sanayisinin bugün geldiği kalite seviyesinin çok önemli bir göstergesidir." 

"Lider oyunculardan birisi olmayı sürdürüyoruz" 

Şirket olarak otomobil sektöründe yenilikler yaptıklarını ifade eden Eroldu, bu yıl otomobil segmentinde 500x modelini ürettiklerini aktardı. 

Bu yeni modelin gerek teknolojik gerekse kalite açısından Fiat'ın geldiği en üst seviyeyi gösterdiğine dikkati çeken Eroldu, "Bu model, Fiat markamızın pazardaki varlığını güçlendiren model oldu. Şu an gerek Doblo'nun performansı gerekse pazara yeni sürdüğümüz modellerle yüzde 12'lik bir pazar payıyla bu alandaki lider oyunculardan birisi olmayı sürdürüyoruz. Türk otomotiv sektörü, uluslararası arenada bu projeler ve yeni modeller sayesinde önemli itibar kazanacaktır. Ayrıca bu durum, bayilerimiz için de önemli bir iş hacmi oluşturacaktır" ifadelerini kullandı. 

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap