Balkanlar Türk pirinci yetiştirecek

TİKA'nın yürüttüğü proje çerçevesinde Balkanlar'da Türk pirinci yetiştirilecek

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA - Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından Makedonya'da pirinç ıslahına ve toplu üretimine yönelik projeyle bölgede Türk pirinç çeşitlerinin üretileceği bildirildi. 

TİKA'dan yapılan yazılı açıklamada, Makedon çiftçiler tarafından üretilen Yugoslavya döneminden kalma tek pirinç çeşidi yerine Türk pirinç çeşitlerinin kullanılacağı belirtildi. 

Açıklamaya göre, Makedonya'da pirinç üretim sektörü son yıllarda verimin ve kalitenin azalması gibi ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kaldı. Bunu tetikleyen nedenler arasında eski pirinç çeltiğinin kullanılması, beyaz pirinç üretim teknolojisinin yetersizliği, yeni çeşitlerin yokluğu, pirinç randımanındaki ciddi düşüşler, kırık çeltik oranının artması, pazarlama gücünün düşmesi ile pirinçlerin depolama nedeniyle kalitesinin düşmesinin bulunduğu kaydedildi. 

"TİKA projesi sorunu çözdü" 

Makedonya Tarım, Hayvancılık ve Orman Bakanlığı'nın TİKA'dan destek istemesi üzerine Ajansın hazırladığı ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı Trakya Tarımsal Araştırmalar Merkezinde görevli Pirinç uzmanları tarafından uygulamaya konulan proje, iki yılda 100 aile işletmesini projeye dahil etti. 

TİKA, Makedonya'da çeltik tarımını geliştirerek daha yüksek verim ve kalitede pirinç üretilmesini ve böylece bölgede bulunan aile işletmelerinin gelirinin yükselmesini sağladı. 

  

Bu konularda ilginizi çekebilir