26 °C

Domates fiyatı neden artıyor?

Domateste yüzde 61'e ulaşan fiyat artışının ardında rekolte düşüklüğü yatıyor. Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Seyyar, üreticinin Rusya'nın yasak kararı sonrası domates ekimini azalttığını söyledi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, tüketici bazında nisanda en yüksek fiyat artışı yüzde 61,03 ile domateste gerçekleşti.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) verilerine göre ise üretici bazında domatesin fiyatı aynı ayda yüzde 51,53, markette de yüzde 34,13 artış kaydetti.

Buna göre, İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya'daki hallerde türüne göre kilogramı bir ay önce 1 lira 20 kuruş ile 11 lira arasında değişen domates, rekoltedeki azalış nedeniyle en düşük 3 en yüksek 12 liradan satıldı.

Nisan ayının ilk haftasında İstanbul halinde 4-5 lira olan salkım domatesin fiyatı mayıs ayında yüzde 50-60 civarında artarak 6-8 liraya yükseldi. Ankara halinde bir ay önce 3,5 ila 4,5 lira arasında satılan beef domatesin fiyatı 5- 7 lira, İzmir'de de geçen ayın başında fiyatı 1,2 lira ile 3,8 lira arasında değişen sera domatesin kilogramı 3-7,20 liradan alıcı buldu.

Antalya'da ise geçen ay fiyatı 5,5-8 lira olan cherry domates, 7,5 ila 10 liradan satılmaya başlandı.

Rekoltedeki düşüş etkiledi

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Rıza Seyyar, fiyat artışının rekoltedeki düşüşten kaynaklandığını belirtti.

Rusya'nın 2016 yılında Türk domatesine ithalat sınırlaması koymasının ardından özellikle Antalya bölgesindeki örtü altı üreticilerinin kış dönemindeki domates ekimini azalttığını anlatan Seyyar, "Tarım bu ülkenin üstü açık sanayisidir, tarım iklimsel değişimlerden oldukça etkilenen bir sektör. 2015'te Rusya'nın Türkiye'ye ithalat sınırlaması nedeniyle 2016'da domates ihracatı geriledi. Hal böyle olunca da 2017 yılında özellikle seralarda kış dönemi için domates az ekildi, domates için ayrılan alanlara alternatif ürünler ekildi. Ayrıca havaların çok soğuk gitmesi özellikle Antalya bölgesinde seralardaki domates üretimini de düşürdü. Dolayısıyla rekolte açısından bir sıkıntı oldu. Rekoltenin az olması iç piyasada ciddi fiyat artışına neden oldu." dedi.

"Fiyatlar düşecek"

Seyyar, en çok tüketilen salkım ve sera domateslerde fiyatların 7-8 lirayı bulduğuna işaret ederek, "Bu tıkanıklık 15 Mayıs'tan itibaren tersine dönecek. Çünkü bu tarihten itibaren öncelikle Antalya ve çevresinde havaların ısınmasıyla, sıcaklıklar 32-33 dereceleri bulduğunda arzda ciddi artış olacak ve yurt içinde ve ihracatta fiyatlar biraz gevşeyecek. Arkasından haziran sonu, temmuz başı gibi tarla domatesi başlayacak. Tarla domatesi de piyasaya girdiğinde fiyatlar eski seviyeleri olan 1,5-2 lira seviyelerine inecektir." diye konuştu.

"Domates ihracatı yüzde 54 arttı"

Domates fiyatlarındaki artışın ihracat gelirlerine de yansıdığına dikkati çeken Seyyar, şunları kaydetti:

"Bu yıl ocak-mart dönemindeki domates ihracatımız, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 54 artarak 80 milyon 351 bin dolardan 123 milyon 694 bin dolarlara geldi. Şu an domates ihracatımız ağırlıklı olarak Arap ülkelerine ve Avrupa'ya yapılıyor, bunun yanında Türk cumhuriyetleri de önemli pazarımız.

Birkaç haftaya kadar Rusya konusunda bir sonuç elde edilecek. Bundan 10 gün kadar önce Rusya'da bir toplantı yapıldı. Bunu takiben ya bu hafta ya da önümüzdeki hafta Türkiye'de bir toplantı daha yapılacak. Masadaki konulardan biri de domates ihracatı olacak."

Kivide son 3 yılın en yüksek rekolte beklentisiKivide son 3 yılın en yüksek rekolte beklentisi

Nisanda zam şampiyonu 'patates'TZOB: En çok patatesin fiyatı arttı

Nisan ayının zam şampiyonu domatesNisan ayının zam şampiyonu domates

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap