7 °C

Domates fiyatları düşecek

Aşırı sıcakların etkisiyle rekoltesi azalan domatesin, hasadın ülke geneline yayılmasıyla birlikte fiyatının düşmesi bekleniyor.

Domates fiyatları düşecek

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre domates, temmuzda fiyatı en çok artan ikinci ürün oldu. 

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Rıza Seyyar, yaptığı açıklamada, haziran ayındaki sıcaklardan başta domates olmak üzere birçok sebze ve meyvenin etkilendiğini söyledi. Aşırı sıcakların ürünlerin rekoltesini olumsuz etkilediğini dile getiren Seyyar, " Örneğin üzümde erken hasat oldu. Bu fiyat artışı iklimsel. Sıcaklardan dolayı bir miktar rekolte düştü. Rekoltede yaşanan bu düşüş nedeniyle tarladan pazara ürün akmayınca fiyat artışları kaçınılmaz oldu." diye konuştu. 

Domateste rekolte kaybınının, geçen yıla göre yüzde 15-20 civarında tahmin ettiklerini anlatan Seyyar, "Şu an üreticide seçme pazar domatesinin kilogramı 40-45 kuruş civarında. Bu fiyat geçen yıl 25-30 kuruş seviyesindeydi. Fiyat artışı geçici bir durum. Güneydeki hasat sürüyor, İzmir ve Manisa ovalarında hasat başladı. Balıkesir ve Bursa'da da yakında başlayacak. Fiyat kendiliğinde 1 hafta 10 gün içinde dengeye gelecek."

Antalya Toptancı Hal Yaş Meyve Sebze Komisyoncuları Derneği Başkanı Cüneyt Doğan ise haziran ve temmuzda 42 dereceyi bulan sıcaklıklar nedeniyle güneyde yetişen domateslerin önemli bölümünün zarar gördüğünü, ürünün çiçeklerinin yandığını ve verimin düştüğünü söyledi.

Doğan, temmuzda sera domatesinden tarla domatesine geçişte bir boşluk dönemi yaşandığını, bunun da fiyatlara yansıdığını belirterek, şöyle konuştu:

"Kışın sera domatesinin para etmemesinde dolayı üretici domatesten kaçtı. Temmuz ayından sera domatesi bitti ancak tarla domatesi de tam anlamıyla çıkmadı. Bir süre tarladan pazara ürün gelmedi. Sera domatesi ile tarla domatesi arasındaki bu boşluk da fiyatları yükseltti. Fakat şu anda Antalya'da fiyatlar normale dönmeye başladı. Antalya halinde domatesin kilogram fiyatı 1 lira ile 1,2 lira arasında değişiyor." 

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap