15 °C

'Düzenlemenin amacı çiğ sütü yasaklamak değil'

Bakan Çelik, iddia edildiği gibi çiğ süt satışını yasaklamadıklarını, yapılan düzenlemenin sütü vatandaşa sağlıklı şekilde ulaştırabilmeye yönelik olduğunu söyledi.

'Düzenlemenin amacı çiğ sütü yasaklamak değil'

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik, Çekya Tarım Bakanı Marian Jureçka ile Ankara'da ortak basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda çiğ sütün doğrudan arzına yönelik düzenlemenin sonrası yaşanan tartışmalara değinen Çelik, amaçlarının çiğ süt satışını yasaklamak olmadığını belirterek, "Tam tersi bir düzenleme. Kamuoyundaki bu algının tam tersine, çiğ sütü talep eden vatandaşa nasıl en yakın yerden ulaştırabiliriz; diye bir düzenleme yapmışken, 'Çiğ süt satılmayacak' gibi bir yaklaşım kabul edilebilir değil. Biz orta ve büyük işletmelerin var olan çiğ süt talebini karşılamak adına hangi kriterlere uymaları gerektiğini söyledik. Biz işletmelerin çiğ sütü nasıl tüketiciye ulaştıracağını konuşurken, köydeki Ayşe Teyze'nin sütüyle uğraşmaya başladılar. Bunlar büyük haksızlıktır. Büyük yanlışlıktır. Gerçeği yansıtmamaktadır. Amacımız sağlıklı sütü talep eden vatandaşlarımıza çiğ süt olarak ulaştırmaktır. Amacımız çiğ sütü satmayı yasaklamak değildir" diye konuştu.

Kaynak: DHA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap