Edirne'de lavanta hasadı yapıldı

Edirne'de lavanta hasadı ve buhar distilasyonu sistemi ile yağ çıkarma işlemi gerçekleştirildi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Edirne'de Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü bahçesine dikilen 6 bin lavanta fidanı hasat edildi, ardından enstitü bahçesine kurulan buhar distilasyonu sistemi ile lavantalardan yağ elde edildi.

Enstitü Müdürü Doç. Dr. Adnan Tülek, tıbbi ve aromatik bitkilerin bölge için alternatif olabilecek tarımsal ürün grupları arasında yer aldığını söyledi.

Lavanta ile ilgili çalışmalara 4 yıl önce başladıklarını belirten Tülek, "Geçen hafta düzenlediğimiz tarla günü kapsamında lavanta hasadına başladık. Bugün burada 2 yaşındaki lavantalarımızın hasadını gerçekleştiriyoruz ve yağ çıkarmak için distilasyon ünitesini enstitümüzde kurduk. Hasadımızla birlikte bugün ilk kez lavantalarımızdan yağ elde ediyoruz" dedi.

Yağ çıkarma sonuçlarının olumlu olduğunu aktaran Tülek, şunları kaydetti:

"Distilasyon ünitesini çalıştırdığımızda, yaklaşık 100 kilo çiçekten 2 kilogram civarında saf lavanta yağı elde ettik. Normal şartlarda elde edilebilecek yağ miktarı yüzde 0,8 ile yüzde 2,6 arasında. Bizim elde ettiğimiz yağ oranı yüzde 2, oldukça yüksek bir oran. Ürettiğimiz yağın kalite analizlerini laboratuvarlarımızda yapabiliyoruz. Bizim elde ettiğimiz değerler referans değerlerle ötüşüyor. Tabii ki bundan sonraki aşama, çıkarılan bu yağın piyasada ilgili sanayiciler tarafından değerlendirilmesi."

Tülek, lavanta yağının litresinin 80 ila 100 euro civarında işlem gördüğünü dile getirdi.

Defne üretimine 18.5 milyon TLDefne üretimine 18.5 milyon TL