5 °C

Erik üreticileri sezonu mutlu kapattı

Mersin'in Silifke ilçesinde örtü altında ilk hasadı yapıldığında kilosu 70 liradan alıcı bulan turfanda erik, sezon sonunda 3 liradan satılarak üreticisini sevindirdi.

Erik üreticileri sezonu mutlu kapattı

MERSİN  - Silifke ilçesinde örtü altında ilk hasadı yapıldığında kilosu 70 liradan alıcı bulan turfanda erik, sezon sonunda 3 liradan satıldı. Silifke Erik Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Göktaş, erik fiyatlarının bu yıl iyi olduğunu ve üreticilerin sezonu mutlu kapattığını kaydetti. Türkiye'nin ilk turfanda eriğinin Silifke'de üretildiğini ifade eden Göktaş, "Erken hasat yapıldığı için fiyatların yüksek olması üreticilerimizi sevindiriyor" dedi.

Bölgede erik üretiminin Göksu Vadisi köylerinden Keben, Sabak, Bükdeğirmeni, Karakaya, Evkafçiftliği, Kargıcak, İmambekirli, Karahacılı, Ortaören köyleri ile ilçeye bağlı Kabasakallı Mahallesi, Atayurt, Atakent ve Taşucu beldelerinde yapıldığını dile getiren Göktaş, bu yıl 800 dönüm araziden 8 bin ton erik hasadı yapıldığını söyledi.
Silifke eriğinin gerek erkenci olmasından, gerekse görünümü ve lezzetiyle tüketiciler tarafından talep edildiğini anlatan Göktaş, eriğin üretim alanının da buna bağlı olarak her geçen yıl genişlediğini kaydetti.

Göktaş, Göksu Vadisi'nin erik üretimi için Türkiye'nin en doğal ortamlarından birisi olduğunu belirterek, "Bölge, mikro klima özelliğe sahip. Bu nedenle burada yetişen ürünlerin ayrı bir aroması ve görünümü var" diye konuştu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap