10 °C

Havalar ısındı, sebze fiyatları düştü

Son zamanlarda el yakan sebze fiyatları, havaların ısınması ve hale ürün girişinin artması sayesinde ucuzladı.

Havalar ısındı, sebze fiyatları düştü

Antalya Toptancı Haller Şube Müdürü Dilaver Demir, havaların ısınmasıyla birlikte sebze fiyatlarında düşüş yaşandığını bu nedenle de fiyatlarda düşüş olduğunu bildirdi. Demir aynı zamanda fiyatlarla Rusya krizinin arasında bir bağ bulunmadığını da ekledi.

Dilaver Demir, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin en büyük toptancı haline sahip Antalya'da, 250 bin çiftçinin ürettiği ürünlerin satışa sunulduğunu söyledi. Günlük ortalama 7-8 bin çiftçinin ürünlerini hale getirdiğine işaret eden Demir, bu ürünlerin komisyoncular aracılığıyla tüccarlara, iç piyasaya ve ihracata gönderildiğini kaydetti.

Geçen hafta etkili olan soğuk havaya bağlı olarak don olayları yaşandığını ve bunun fiyatlarda yükselmeye neden olduğunu vurgulayan Demir, son 2-3 gündür havaların iyi gitmesiyle hale giren ürün miktarında artış olduğunu ifade etti. Buna bağlı olarak ürünlerde 30-50 kuruş fiyat düşüşü olduğunu anlatan Demir, bunun mevsim normallerine uygun olduğunun altını çizdi. 

Domatesin son 3 gündür fiyatında 30 kuruşa kadar düşüş olduğu bilgisini veren Demir, yine aynı şekilde patlıcan, kabak, salatalık ve biber gibi ürünlerde de fiyatların 50 kuruş kadar gerilediğini bildirdi.

'Çiftçimiz memnun oldu'

Üreticilerin, hale ürün az geldikçe daha fazla kar ettiğine dikkati çeken Demir, "Havalar soğuk gittiğinde yani don olayları olduğunda, günlük ortalama 7-8 bin civarında hale ürün getiren çifti sayısı 4-5 bine kadar düşüyor. Dolayısıyla hale giren ürün sayısında azalma yaşanıyor. Böyle olunca arz talep dengesine bağlı olarak az olan ürünün fiyatı yükseliyor. Geçtiğimiz hafta havanın olumsuz olması nedeniyle çiftçilerimizin ürünleri son derece yüksek fiyatlardan satıldı. Bu da çiftçimizi son derece memnun etti. Verdikleri emeğin karşılığını fazlasıyla aldılar" dedi.

'Rusya ile ilgisi yok'

Demir, yaş sebze fiyatlarındaki düşüşün Rusya ile bir ilgisi bulunmadığını tamamen mevsimsel olduğunu vurguladı. 

Antalya Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hali'nde domatesin kilogram fiyatı 1,60-2 lira arasında satışa sunuldu. Dolmalık biber 2,50, patlıcan 3,30, kabak 2,50 ve salatalık ise 2 liradan alıcı buluyor.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.