6 °C

Hububatta 4 milyar TL toprakta kalıyor

Hububat ambarı Konya'da, Ticaret Borsasının yaptığı araştırmada, hasadı yapıldıktan sonra toprağa terk edilen sap ve samanın, ülke ekonomisine maliyetinin yaklaşık 4 milyar lira olduğu belirlendi.

Hububatta 4 milyar TL toprakta kalıyor

Konya Ticaret Borsasının (KTB) yaptığı araştırmaya göre, hububatta hasat sonrası tarlada bırakılan sap ve samanın ekonomik değeri yaklaşık 4 milyar lirayı buluyor.

Sap ve samanın topraktan sıfıra yakın şekilde alınması, hem anız yakımının azalmasına hem de toprak erozyonunun önüne geçiyor.

KTB tarafından yapılan açıklamada üretim yapan çiftçinin tarladaki her unsuru "milli servet" olarak değerlendirmesi gerektiğini vurgulanırken, "Saman ve sap, ekonomik katma değer sağladığı için üreticimiz bilinçli bir şekilde bunları tarladan sıfıra yakın şekilde almaya çalışıyor. Bu bilinçlenmenin ülkemiz genelinde yaygınlaşması, 3,5 milyar lira ile 4 milyar lira arasında ekonomiye katkı sağlayacaktır" denildi.

Açıklamada hayvancılıkta kaba yem denilen hayvan gıdasının önemli bir bölümünün sap ve samandan oluştuğunu hatırlatılarak, üreticideki bilinç ve hassasiyetin hayvancılıkta maliyetin aşağıya çekilmesinde önemli unsur olduğu kaydedildi.

Yağışlar çiftçinin masraflarını yarı yarıya azalttı

Türkiye genelinde hububat rekoltesinin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile uluslararası bazı firmaların verilerine göre geçen yıla oranla yüzde 7 ila 8 arasında arttığı belirtilen açıklamada, bu seneki yağışların, çiftçi için üretim maliyetini düşürdüğüne dikkat çekşlerek şu ifadeler yer aldı: 

"Yağışların en önemli katkılarından biri çiftçimizin enerji tüketimi olarak harcadığı sulama, damlama sulama ve mazot gibi ihtiyaçlarını azaltmış olmasıdır. Bunu rakamsal olarak açıklamak gerekirse kurak dönemde bir çiftçimizin ortalama 20 bin lira gideri vardı. Fakat bu sene alınan bereketli yağışlar çiftçimizin yüzde 50-60 masraftan kar etmesini sağladı. Çiftçimiz geçen yıl ektiği tarlaya 6 kez su verirken bu sene 2-3 sulamada verimini aldı."

Anız yakılmaması uyarısı

KTB tarafından hububatın kaldırılmasının ardından anız yakan çiftçilere de uyarı yapıldı.

Tarım alanlarının gelecek nesillere sağlık şekilde bırakılması gerektiği belirtilirken, "Anız, hububat kaldırıldıktan sonra toprağa karışırsa organik yapısını güçlendiriyor. Toprağın en verimli derinliği 10-15 santimetreye kadar olan kısmıdır. Eğer anızı yakmaz, toprağa karıştırırsak bir sonraki yıl daha yüksek verim alınır. Anızın yakılmasıyla topraktaki organikler de yanmış oluyor. Bu da çiftçimize, milli servete ve soluduğumuz havaya zarar veriyor" denildi.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.