İthal hayvanlar sahile vurdu

Romanya'dan ithal edilen ve belirlenemeyen bir sebeple denize düşen ya da atılan 6 büyükbaş hayvanın leşi Düzce ve Kastamonu sahillerine vurdu.

DHA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Düzce'nin Akçakoca ve Kastamonu’nun Cide ilçelerinde sahile, telef olan 6 büyükbaş hayvan leşi vurdu. Yurt dışından ithal edildiği tespit edilen hayvanların gemide telef olup atılmış ya da fırtınada geminin sallanmasıyla düşmüş olabileceği belirtildi.

Akçakoca'da Değirmenağzı, Çuhallı ve Beyhanlı plajlarında 1'er, Akkaya Plajı'nda 2 büyükbaş hayvan leşi gören vatandaşlar yetkililere haber verdi. İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Akçakoca Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri ve jandarma tarafından yapılan incelemelerde hayvanların, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın, 'Genç Çitfçi Hibe Destek Projesi' kapsamında yurt dışından ithal edildiği belirlendi.

Gemiden telef oldukları için atıldığı ya da düştüğü tahmin edilen büyükbaş hayvanlar, tutanak tutulması ardından belediye çöplüğüne gömüldü.

Konuyla ilgili açıklama yapan Akçakoca Belediyesi Veteriner Hekimi Ufuk Göktaş, "Hayvanların bazılarında küpe var, bazılarında yok. Küpeler, hayvanların Romanya'dan ithal edildiğini gösteriyor. Kaçak olma ihtimalleri yok. Nakil sırasında bir şekilde denize atılmış veya atlamış olabileceklerini düşünüyoruz" dedi.

Etiketler