'İthalata yasaklama getirmedik'

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik, Rusya ile ilişkilere dair yaptığı açıklamada, "Rusya'nın 13 üründe yasağı devam ediyor. Biz yine Türkiye olarak herhangi bir ürün ithalatımızla ilgili bir yasaklama getirmedik." dedi.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Şanlıurfa'da düzenlediği basın toplantısında, Rusya ile ilişkilere dair açıklamalarda bulundu.

Çelik, Rusya'nın bazı tarım ürünlerine yönelik ambargosuna ilişkin olarak "Biz de Rus ürünlerine karşı özellikle buğday başta olmak üzere bir ithalat kısıtlaması yapıyoruz." şeklindeki bir değerlendirmeyi doğru bulmadıklarını söyleyerek şunları kaydetti:

"Bu tamamen ithalatçıların talepleridir. Böyle bir bakışımızın olmadığını özellikle ifade ediyorum. Kısa süre içinde bozulan ilişkilerini düzelten iki ülkenin tarım alanındaki karşılıklı çiftçileri memnun edecek adımları atması gerektiğini bir kez daha ifade ediyorum. Bizde rakamlar var. Rus pazarına 250 milyon dolarlık domates satıyoruz ama bu domatesler biraz daha fazlasıyla üçüncü ülkelere gidip oradan Rus pazarına giriyor. Bunu Rus yetkililer de biliyor. Biz de diyoruz ki direkt alışveriş ve satış varken neden dolaylı olarak üçüncü ülkeler niye araya giriyor? Bir anda bu ülkelere satışımız; 10 misli, 100 misli, bin misli artmış. Bu neyin ifadesidir."

"Dar gelirli çiftçiler mağdur edilmemeli"

Bakan Çelik, Rusya tarafından ilk etapta Türkiye'nin 21 ürününe yasak konulduğunu, daha sonradan bu ürünlerin sayısının 13'e düşürüldüğünü hatırlatarak, "Domates başta olmak üzere bu ürünlerle ilgili yasak devam ediyor. Benim Rusya tarım bakanıyla birkaç kez görüşme imkanım oldu. Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın Rusya seyahatlerine katıldım. Her defasında tarımla ilgili konular gündeme geldi ama henüz normalleşme dediğimiz dönemdeyiz. Madem normalleşme oldu aslında hukuki de olmayan bu yasakların kalkması gerekiyor fakat bugüne kadar 13 üründe yasak devam ediyor. Biz yine Türkiye olarak herhangi bir ürün ithalatımızla ilgili bir yasaklama getirmedik. İki ülke arasında yaşanan olaylarda çiftçilerin bir kabahati yok. Dar gelirli çiftçilerimizi bu süreçten mağdur etmenin doğru olmadığı kanaatindeyim ama Rusya 13 ürünle ilgili yasağı sürdürmeye devam ediyor. Umarım bu yasakları bir an önce kaldırırlar." dedi.

Dvorkovich: İlişkilerin onarılmasına engel oluyorDvorkovich: İlişkilerin onarılmasına engel oluyor

Etiketler