6 °C

Kayısı fiyatları iki kat arttı

Türkiye'nin sofralık kayısı üretiminde önemli merkezlerinden biri olan Iğdır'da kayısı fiyatları, geçen yıla göre yüzde 100 zamlandı

Kayısı fiyatları iki kat arttı

IĞDIR - Türkiye'nin sofralık kayısı üretiminde önemli merkezlerinden biri olan Iğdır'da kayısı fiyatları, geçen yıla göre yüzde yüz zamlandı.  

Geçen yıl 3 bin 500 ton civarında kayısı ihracatının yapıldığı Iğdır'da, 30 Mart'taki kar yağışı ve don nedeniyle kayısı üretiminde önemli düşüşler meydana geldi.  

Iğdır Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Kumtepe, kayısı üretimindeki düşüşün fiyatlara da yansıdığını anlattı.  

Geçen yıl kayısı üretiminde artış yaşandığını anımsatan Kumtepe, "Avrupa'nın belli başlı ülkelerine ve Türki Cumhuriyetlere kayısı ihraç ettik. Yaklaşık 3 bin 500 ton civarında kayısıyı sattık yabancı ülkelere ancak bu sene kayısı yok. 30 Mart günü kente genelinde etkisini gösteren kar yağışı nedeniyle kayısı üretimi yapılamadı" dedi.  

Kumtepe, sınırlı miktarda kayısı üretilebildiğini vurgulayarak, "Kayısı üretiminin büyük oranda düşmesi nedeniyle fiyatlar arttı. Geçen yıl 2,5 ila 3 lira arasında satılan kayısı, bu yıl 6 lirayla 10 lira arasında satılıyor. Yani iki kattan fazla bir fiyat artışı mevcut. Kayısı kalitesinde de düşüş mevcut" şeklinde konuştu.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.