Kivide talep çok, arz yok

Türkiye'nin kivi üretiminin yüzde 35'inin gerçekleştirildiği Trabzon'un doğusundan Sarp'a kadar olan bölgede, mart sonunda yağan karın ardından meydana gelen zirai don nedeniyle kivi rekoltesi dörtte üç oranında düştü

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

RİZE - Türkiye'nin kivi üretiminin yüzde 35'inin gerçekleştirildiği Doğu Karadeniz'de, mart sonunda yağan kar ve ardından yaşanan don nedeniyle kivi rekoltesinde dörtte üç oranında düşüş oldu. 

Rize Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Nevzat Paliç, kivinin kaliteli ve değerli bir meyve olduğunu belirtti. 

Türkiye'de 70 bin ton civarında kivi tüketimi olduğuna işaret eden Paliç, "Henüz vatandaşımız kiviyi tanımamış. Kivi yiyenlerin sayısı her geçen gün artmakta. Önümüzdeki yıllarda kivi tüketiminde 200 bin tonlarına çıkabiliriz. Üretimde de bu rakamlara doğru çıkacağımıza inanıyorum. Bugün çok büyük açık var. Ürettiğimiz kivinin iki katını tüketiyoruz. Zamanla kivi tüketimi ve üretimi Türkiye'de artacaktır" dedi. 

Geçen yıl Trabzon'un doğusundan Sarp'a kadar 3-4 bin ton civarında üretim olduğunu ifade eden Paliç, "Bu bölgede 60 bin tonluk kapasite var. Kivi rekoltesinde bir önceki yıl 15 bin tona kadar çıkmıştık. Üretimimiz 60 bin tonlara kadar çıkabilir" diye konuştu. 

Paliç, bu yıl 29-30 Mart'ta yağan kar ve ardından yaşanan don nedeniyle üretilen kivinin dörtte üçünün yandığını kaydederek, "Geçtiğimiz yıllarda 15 bin ton civarında kivi üretimimiz oluyordu. Bu sene bölgemizde çok az miktarda kivi üretimi oldu. Talep var ama kivimiz yok" ifadelerini kullandı. 

En büyük üretim bölgesinin Trabzon'un doğusundan Sarp'a kadar olduğunu ifade eden Paliç, şunları söyledi: 

"Bu bölgede kivi, çayın üzerine ikinci bir ürün olarak üretimi yaptığımız için kayıtlara geçmemiş. Kaliteli ve üretim açısından önemli bir bölgedir. En iyi kivi Rize'de yetişiyor. Bu bölgede hava ve iklim şartlarından dolayı kivinin kalitesi yüksek oluyor. Kivilerimizi de ölçüm yaparak topluyoruz. Yeterli ölçüye ulaşmayan kivileri toplamıyoruz. Kivinin şeker oranı 6,5 olmadan hasat yaptırmıyoruz." 

"Soğuk hava deposu en büyük ihtiyaç" 

Paliç, yeterince soğuk hava deposu olmadığı için kivinin düşük fiyata satıldığını belirterek, "Soğuk hava deposu en büyük ihtiyacımız. Soğuk hava depomuz olduğu zaman kivi 6 ay depoda saklanabiliyor. Kiviyi ürettiğimiz gibi tüketmek durumunda olmayız. Kiviyi 6 ayda tüketebiliriz. O zaman kivimizin katma değeri daha yüksek olur. Üreticimiz de bundan para kazanmış olur. Bu bölgede yeterli depomuz olursa o zaman kivimizi pazarlayabilir duruma geleceğiz" dedi. 

Bu konularda ilginizi çekebilir