Mantar üreterek 5 kadına istihdam sağladı

Aksaray'da, girişimcilik kursunu tamamladıktan sonra KOSGEB'ten aldığı hibe ile kültür mantarı üretim tesisi açan Fatma Harmankaya 5 kadına istihdam sağladı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Aksaray'da, girişimcilik kursunu tamamladıktan sonra mantar üretim tesisi açan Fatma Harmankaya, hem iş sahibi oldu hem de 5 kadına istihdam sağladı.

Katıldığı girişimcilik kursunu 2011 yılında tamamlayan 4 çocuk annesi Harmankaya (41), kültür mantarı üretim tesisi açmaya karar verdi. Hacılar Harmanı Mahallesi'nde kiraladığı bir odada üretime başlayan Harmankaya, işini daha da geliştirmek amacıyla KOSGEB'e başvuru yaparak 30 bin lira hibe aldı.

Şu an tesisinde ayda ortalama 5 ton üretim yapan ve çalıştırdığı 5 kadının da iş sahibi olmasını sağlayan Harmankaya, başta Aksaray olmak üzere Konya ve Niğde'ye ürettiği mantarları pazarlıyor. 

"5 kadına daha iş imkanı sağladığım için mutluyum"

İş sahibi olmak için girişimcilik kurslarına katıldığını ve sürekli kendisini geliştirmeye çalıştığını ifade eden Harmankaya, "Ben hep çalışmak, üretmek istedim. Evde oturunca aile ekonomisine katkın olmuyor. Burada açılan girişimcilik kurslarına katıldım, belgelerimi aldım. Daha sonra mantar üretmeye başladım. Kendi imkanlarımla 1 odada başladım, şu an 6 odada üretim yapıyorum. İşimi daha da ilerletmek istiyorum. Ayrıca 5 kadına daha iş imkanı sağladığım için mutluyum. Çünkü onların da gerçekten çalışmaya çok fazla ihtiyaçları vardı" açıklamalarında bulundu.

Bu konularda ilginizi çekebilir