18 °C

OECD: Tarım destekleri düşürülmeli

OECD, piyasa koşullarının bozulmaması için üretici desteklerinin düşürülmesini istedi

OECD: Tarım destekleri düşürülmeli

PARİS    - Merkezi Paris'te bulunan Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), üye ülkelerde tarım sektöründe üretici desteklerinin azalmasına rağmen istenilen düzeyde olmadığı uyarısında bulunuldu. 

OECD'de üye ülkelerde tarım politikalarını ve destek düzeylerini masaya yatıran yıllık rapor bugün yayımlandı. Raporda, piyasa koşullarının bozulmaması için üretici desteklerini düşürülmesi tavsiye edildi. 

OECD raporunda üye ülkelerdeki üretim desteklerinin toplam 194 milyar avroya ulaştığı bildirildi. Raporda, üye ülkelere doğrudan destek yerine tarım üretiminin kalıcı ve verimliliğin artırılması için önlemleri artırmaları çağrısı yapıldı. 

 OECD Genel Sekreteri Angel Gurría, raporun yayımlanması dolayısıyla yaptığı açıklamada, tarım fiyatları ve çiftçilerin gelirlerinin artmasını tarım sektörünün modernleşmesi için yapılacak yatırımlar için uygun bir zemin oluşturduğunu bildirdi. 

Türkiye orta sıralarda 

Üye ülkelerde üretim destekleri açısından derin farklılıklar oluştuğu yorumu yapılan raporda, Avustralya, Yeni Zelanda ve Çin en az tarım desteği veren ülkeler arasında yer aldı. Avustralya'da sadece doğal felaketleri kapsamak üzere bu desteğin oranının sadece yüzde 3 ile sınırlandığı belirtildi. 

İzlanda, Japonya, Güney Kore, Norveç ve İsviçre'de üretime destek oranın yüzde 40'ı aştığı bildirildi. Türkiye ise yaklaşık yüzde 19 üretime destek oranı ile OECD içinde orta sıralarda yer aldı. 

Raporun tavsiyeler bölümünde devletlerin makro ekonomik, çevre, ticaret politikalarını tarım politikaları ile daha uyumlu hale getirmeleri istenirken, doğrudan destek yerine tarım alanındaki araştırmalara, eğitime ve altyapıya yatırım yapılmasına işaret edildi. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap