Organik tarım desteği başvurularında son gün 30 Mart

Organik tarım ve iyi tarım uygulamalarında destek başvuruları için süre 30 Mart Cuma günü mesai bitiminde sona erecek.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, organik tarım ve iyi tarım uygulamaları desteği başvurularının, 30 Mart Cuma günü sona ereceğini bildirdi ve süreyi geçirmemeleri konusunda üreticileri uyardı.

Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, 2017 yılı tarımsal destekleri kapsamında verilecek organik tarım desteği olarak dekarda, birinci kategori ürünlerde 100 lira, ikinci kategori ürünlerde 70 lira, üçüncü kategori ürünlerde 30 lira, dördüncü kategori ürünlerde 10 lira olarak ödeneceğini belirtti.

İyi tarım uygulamaları desteğinin, dekara, meyve ve sebzede bireysel sertifikasyona 50 lira olduğunu aktaran Bayraktar, grup sertifikasyonuna 40 lira, süs bitkileri ve tıbbi aromatik bitkilerde desteğin ise bireysel sertifikasyonuna 100 lira, grup sertifikasyonuna 80 lira, çeltikte 10 lira, örtü altı üretimde 150 lira olarak ödeneceğini kaydetti.

Organik tarım desteği, Organik Tarım Bilgi Sistemi ve Çiftçi Kayıt Sistemi'nde 2017 üretim yılında kayıtlı, 2017 yılı hasadını gerçekleştirmiş, ürettiği ürüne ürün sertifikası düzenlenmiş olan ve destekleme tebliğinde belirtilen usul ve esaslara göre başvurusunu yapan çiftçilere ödenecek.

İyi tarım desteği ise, ilgili yasal düzenmeleye göre üretim yapan, hasadını gerçekleştiren, İyi Tarım Uygulamaları Sertifikası'na sahip olanlar ve Örtü Altı Kayıt Sistemi'nde kayıtlı bulunanlara verilecek.

Bu konularda ilginizi çekebilir